23.05 Prapremiera tomiku poezji Pawła Huelle „Obłoki jasne nad tobą”

Termin: 23.05.2018, godz. 18.30
Miejsce: Stacja Kultura Rumia
Wstęp wolny

Prapremiera połączona będzie z wernisażem wystawy Artura Majki Obraz i słowoObłoki jasne widzę nad tobą.  Są to grafiki ilustrujące tomik  Pawła Huelle.  Gośćmi wieczoru będą Paweł Huelle, Artur Majka oraz Marek Wittbrot.

W czasie prapremiery i wernisażu odbędzie się spotkanie z poetą Pawłem Huelle i artystą Arturem Majką oraz Markiem Wittbrotem. Rozmowę poprowadzi Elżbieta Skoczek, prezes Fundacji SUSEIA, wydawca wierszy Pawła Huelle oraz Dyrektor Stacji Kultura Krystyna Laskowicz. W czasie wernisażu będzie możliwość zakupienia tomików. 50 egzemplarzy będzie numerowane i podpisane przez poetę Pawła Huelle i artystę Artura Majkę. Wystawę można oglądać od 23 maja 2018 r. do 22 czerwca 2018 r.

To drugi jego tomik Pawła Huelle, po wydanym w 1994 roku zbiorze Wiersze.

Obłoki jasne nad tobą – dedykowane zostały, jak zaznaczył autor na początku tomiku, Ewie. Ewie poeta wysyłał esemesami te wiersze. Ona spisywała je do kajetu, by nie przepadły.

Dlaczego pisane tylko dla jednej osoby ukazują się teraz w druku? I dlaczego możemy je czytać?

Kiedyś w Oliwie o tomiku rozmawiali: Paweł Huelle – pisarz, poeta, mieszkający w Gdańsku. Marek Wittbrot – pallotyn, redaktor, dziennikarz mieszkający w Paryżu przy rue Surcouf, gdzie kiedyś zamieszkiwał i pracował ksiądz Sadzik – założyciel wydawnictwa i Centrum Dialogu, w którym spotykali się Czapski, Herbert, Miłosz i wielu innych… Wiadomym tylko dla siebie sposobem Marek Wittbrot namówił Pawła Huelle, by udostępnił te wiersze. Poeta uległ i przekazał… rękopisy Ewy.

Trafiły one następnie do Artura Majki – artysty mieszkającego w Paryżu, częstego gościa mieszkania na pierwszym piętrze w pallotyńskim domu przy rue Surcouf 23. Artur Majka, namówiony na zrobienie ilustracji do wierszy Pawła Huelle, do słów poety dodał swój oryginalny komentarz. Dzięki Arturowi Majce powstały obrazy do intymnych wierszy skierowanych do tej jednej jedynej – przyjaciółki, kobiety, muzy, wybitnej pianistki…

Pewnego dnia pojawiła się w Paryżu inicjatorka Festiwalu Józefa Czapskiego, szukająca śladów wspomnień po Józefie Czapskim, Elżbieta Skoczek. Po spotkaniu z Arturem Majką i Markiem Wittbrotem, postanawia wydać wiersze Pawła Huelle.

Przedsięwzięciu, jakiego materialnym dowodem są Obłoki jasne nad tobą, patronuje Fundacja SUSEIA, której założycielką i prezesem jest Elżbieta Skoczek.

Tomik będzie dystrybuowany tylko w Internecie na  stronie www.suseia.org

 

Biogramy:

Paweł Huelle Urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Pisarz, dramaturg i krytyk literacki. W latach 1983– 1986 pracował jako nauczyciel języka polskiego w różnych szkołach w Gdańsku, po czym przez rok był redaktorem w wydawnictwie Almapres. Był również współzałożycielem, a później członkiem zespołu redakcyjnego gdańskiego pisma „Punkty Mówione” (1988-1989).

W 1987 roku został asystentem w Zakładzie Filozofii Gdańskiej Akademii Medycznej. Dwa lata później został członkiem polskiego PEN Clubu (obecnie jest wiceprezesem tej organizacji). Po 1989 roku pracował w telewizji w Gdańsku, a w 1994 roku został dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej, którą to funkcję pełnił do 1999 roku. Autor książek: Weiser Dawidek (1987), Opowiadania na czas przeprowadzki (1991), Wiersze (1994), Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996), Mercedes Benz (2001), Byłem samotny i szczęśliwy (2003), Castorp (2004), Ostatnia wieczerza (2007), Opowieści chłodnego morza (2008), Śpiewaj ogrody (2014), Wędrowiec (2016).

Na podstawie jego twórczości kilkukrotnie opierano spektakle teatralne: w Teatrze Telewizji Stół (2000) i Srebrny deszcz (2000), a także Kąpielisko ostrów (2001). W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wystawił swoje sztuki: Sarmacja (2008) i Zamknęły się oczy Ziemi (2011).  W Gdyni, pod pokładem Daru Pomorza, została wystawiona jego Żółta łódź podwodna (2015). Jego książki były tłumaczone na wiele języków. Obecnie jest redaktorem naczelnym kwartalnika literacko-artystycznego „Bliza”, kierownikiem literackim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i wykładowcą w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Mieszka w Gdańsku. W 2000, na podstawie jego powieści, Wojciech Marczewski wyreżyserował film Weiser. W roku 2010 ukazały się Rozmowy nad Motławą, Sekwaną i Wezerą, jakie przeprowadził z pisarzem Marek Wittbrot.

Artur Majka Urodzony 5 kwietnia 1967 roku w Tarnowie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris). Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje obrazy pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, szczególnie we Francji i w Polsce oraz w USA.

Strona internetowa: www.arturmajka.eu

Marek Wittbrot Urodzony 16 września 1960 w Polanowie. Pallotyn, dziennikarz, redaktor, fotografik. Autor tekstów poświęconych literaturze i sztuce współczesnej. Duszpasterz środowisk twórczych, działacz polonijny we Francji.