11-15.09 18. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

W dniach 11–15 września Słupski Ośrodek Kultury wraz ze stowarzyszeniem Kulturalny Punkt Zapalny zorganizuje 18. edycję festiwalu „Dni Kultury Żydowskiej”. 

Od 18 lat Słupski Ośrodek Kultury, wraz z partnerami społecznymi oraz instytucjonalnymi, organizuje kilkudniowe spotkania z kulturą żydowską. Przyjmują one bardzo różnorodne formy – od debat i wykładów, poprzez pokazy filmowe, warsztaty muzyczne, kulinarne, etnograficzne, aż po koncerty i inscenizacje teatralne. Festiwal zapoznaje słupszczan z dziejami kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Skupia się na relacjach między Polakami i polskimi Żydami, na jasnych i ciemnych stronach wspólnej historii. Nie unika tematów trudnych i rokrocznie udowadnia, że więcej nas łączy, niż dzieli.

Ponieważ festiwal ceni sobie przede wszystkim “żywą kulturę”, pragniemy zawsze pokazywać zjawiska aktualne, dotykającej bezpośrednio współczesnej publiczności i pokazującej świat w całym swym skomplikowaniu i bogatej kolorystyce. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu cieszą się dużą popularnością, mają stałą, lecz regularnie powiększającą się publiczność, która przywiązana jest do tego punktu kalendarza imprez w Słupsku.

W tym roku Dni Kultury Żydowskiej inaugurujemy 11 września o godz. 18.00 spotkaniem z Jerzym Giebułtowskim, tłumaczem książek poruszających tematykę Holocaustu. W rozmowie z Jolantą Krawczykiewicz, dyrektorką Słupskiego Ośrodka Kultury, opowie o książkach „Zagłada Żydów europejskich” Raula Hilberga i „Behemot” Franza Neumanna, a także o słynnym Archiwum Ringerbluma. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Teatralnego RONDO.

W sobotę, 12 września o godz. 11.00 ponownie będziemy gościć Urszulę Antosz-Rekucką, katechetką z Mszany Dolnej, która poprowadzi warsztaty pieczenia tradycyjnej żydowskiej chały pn. „Przygotowanie szabatu przez gojkę – w imię pamięci tych, którzy zostali pomordowani w czasach Holocaustu”.

Urszula Antosz-Rekucka od wielu lat bierze z młodzieżą udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych projektach – m.in. „Przywróćmy pamięć”, „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, „Krokus” upamiętniającym młode ofiary Holokaustu, „Żonkile”, #weRemember, „Oblicza dialogu. Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Zorganizowała również spotkania z młodzieżą z Izraela w Mszanie Dolnej.
Co roku organizuje obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, miejskie rocznice Zagłady w Mszanie Dolnej czy Dnia Judaizmu.. Odwiedza z uczniami zbiorowe mogiły żydowskie i stary kirkut. Jest autorką artykułów w lokalnej prasie i portalach na temat historii mszańskich Żydów i mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wykorzystuje  media społecznościowe do upamiętniania Ofiar Zagłady („Zapal z nami chanukowe światła” etc). Na swoich autorskich lekcjach edukuje o niebezpieczeństwach antysemityzmu i dyskryminacji. Jej odwaga i nieustępliwość zostały dostrzeżona – otrzymała wyróżnienie w IX edycji Nagrody Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Również w sobotę, o godz. 19.00 w Ośrodku Teatralnym RONDO zaprezentujemy monodram muzyczny w wykonaniu Marty Andrzejczyk pt. „Kim jest Wiera Gran” w reżyserii Janiny Tomaszewskiej i Marty Andrzejczyk.

Kim jest Wiera Gran? Uwielbianą przez publiczność i szanowaną przez krytykę gwiazdą przedwojennej estrady. Polską artystką żydowskiego pochodzenia. Spełnioną artystką i bardzo nieszczęśliwą kobietą, która odeszła z tego świata w zupełnym osamotnieniu i zapomnieniu. Wielką gwiazdą opiewającą z estrady piękno świata, apoteozę miłości i życia. A poza estradą osobą zmagającą się z ogromnym poczuciem żalu, nieszczęścia i  niesprawiedliwości, osamotnienia, brakiem miłości i wreszcie z własną psychiką, na której swój mocny ślad pozostawiły wydarzenia z jej życia. Taki właśnie obraz artystki wyłania się z  teatralno-muzycznego portretu jaki nakreśliła jej Marta Andrzejczyk w swoim programie. Ogromny talent wokalny i teatralny młodej aktorki, skromne, ale niezwykle przemyślane i sugestywne środki wyrazu złożyły się na bardzo, z jednej strony atrakcyjny z drugiej zaś  bardzo emocjonalny i wzruszający  spektakl o  życiu wielkiej gwiazdy okresu międzywojennego w Polsce i uznanej artystki o światowym formacie w okresie powojennym.

Spektakl otrzymał I nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form i Monodramów w Gorzowie Wlkp. w 2012 roku oraz II nagrodę na VIII Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym THEATRUM ORBIS TERRARUM w Olsztynie w 2015 roku. Monodram był prezentowany m.in. w Warszawie z okazji 70-lecia wybuchu powstania w Getcie Warszawskim oraz w Łodzi w ramach III Dni Pamięci Ofiar Holokaustu.

W poniedziałek, 14 września o godz. 18.00 w sali Ośrodka Teatralnego Rondo kino Rejs zaprezentuje film ” Wytrwałość”, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Małgorzatą Imielską.

„Wytrwałość” to historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym, konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.

W latach 1966–1968 Barenholtz prowadził w Nowym Jorku Village Theatre, najważniejszy ośrodek kontrkultury tamtego okresu, miejsce spotkań pisarzy i działaczy społecznych, m.in. Allena Ginsberga, Rapa Browna i Paula Krasnera. Był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies, w ramach których pokazywano awangardowe filmy Alexandra Jodorowsky’ego, Jonasa Mekasa, Mayi Deren, Andy’ego Warhola i Martina Scorsese’e. W kolejnych latach odkrywał dla Ameryki najważniejszych mistrzów europejskiego i amerykańskiego kina: Claude’a Chabrola, Carlosa Saurę, Krzysztofa Zanussiego, Davida Lyncha i braci Coen. Ben Barenholz przybył do Ameryki po wojnie. Urodził się w Kowlu w 1935 roku. Z rodzicami i bratem przez niemal dwa lata ukrywał się w wykopanej w lesie norze. Przez wiele lat starał się odszukać rodzinę, która pomogła im przeżyć. /filmpolski/

Małgorzata Imielska urodziła się 11 sierpnia 1969 roku w Warszawie, ale edukację filmową zdobywała poza stolicą, najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim (filmoznawstwo), a następnie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest niezwykle wszechstronna. W jej dorobku reżyserskim dominuje dokument, ale znajdują się w nim także spektakle Teatru Telewizji, słuchowiska Teatru Polskiego Radia, a nawet jeden z odcinków serialu „Na dobre i na złe”.

Zadebiutowała odcinkiem cyklu dokumentalnego „Album śląski” – „Nigdzie stąd nie wyjadę…” (1997), zrealizowanym wspólnie z Maciejką Mazan. Kolejny dokument – „Bachor” (1998) – poświęciła dziewczynce z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, której najpierw nie chcieli biologiczni rodzice, a potem odtrącili przybrani. Bohaterami „Klocków z kryminału” (1999) uczyniła trójkę więźniów, którzy w ramach zajęć terapeutycznych zaczęli robić zabawki dla dzieci… Większość swych filmów dokumentalnych poświęciła czasom II wojny światowej, przede wszystkim tragedii Holocaustu.

14 i 15 września w godzinach porannych Ośrodek Teatralny RONDO będzie gospodarzem warsztatów pt. „Przyjazna Polska. Młodzież przeciw mowie nienawiści”, przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla zorganizowanych grup ze słupskich szkół. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc. Dokonać jej można pod numerem (59) 842 63 49
Zadanie dofinansowane ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupsk
Wsparcie: Miasto Słupsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacja Wydawnictwo Naukowe Textura i Księgarnia Ratuszowa.