Członkinie DKK rozmawiały o wywiadzie z Robertem Biedroniem

Po wakacyjnej przerwie w piątek 22 września 2017 roku spotkały się członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie tym razem odbyło się w Czytelni MBP, a panie rozmawiały o książce Roberta Biedronia „Pod prąd”.

Książka jest wywiadem z politykiem i prezydentem Słupska Robertem Biedroniem, który przeprowadziła Magdalena Łyczko. Biedroń jest absolwentem politologii i nauk społecznych. Ukończył również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jest pomysłodawcą i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Był posłem na Sejm RP w ubiegłej kadencji z listy Ruchu Palikota, członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i głównym sprawozdawcą do spraw LGBT. Jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy oraz członkiem grupy doradczej dotyczącej równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.

Członkiniom DKK spodobał się wywiad z Robertem Biedroniem. Jak podkreśliły, jest on człowiekiem z misją, jako polityk nie kieruje się chęcią robienia kariery, lecz chce, żeby w Polsce żyło się lepiej. – Jest idealistą, aż za dużym idealistą. Jego program jest piękny, ale mało realny – podkreśliła jedna z dyskutujących. – Jest odważny. Ma zdolności przywódcze. Nie jest materialistą – wyliczały panie. Klubowiczkom spodobały się poglądy polityczne Roberta Biedronia. Uznały, że polityk ten powinien wystartować w wyborach na prezydenta Polski. Dyskutujące doceniły jego przeciwstawianie się homofobii, walkę o prawa homoseksualistów, o prawa kobiet, troskę o los zwierząt.

Polityk dostrzega, że Polska jest nadal krajem patriarchalnym. Podkreśla w wywiadzie, że podziwia kobiety waleczne, mądre życiowo, niebojące się działać w zgodzie ze sobą. Uważa, że w Polsce za mało wykorzystywana jest wiedza i doświadczenie zawodowe kobiet w wieku 50+. Sam w urzędzie w Słupsku pracuje w otoczeniu kobiet. – Mówi bardzo wyważenie, ma swoją godność – skomentowała jedna z pań. – Dla mnie jest to książka o godności człowieka – podkreśliła inna. Robert Biedroń stwierdza w wywiadzie m.in.: „Jako gej musiałem ciężko pracować, żeby udowodnić, że zasługuję na równe traktowanie. Nieustannie byłem rozliczany z tego, jak pracuję. Podobnie jest z kobietami w sejmie”.

Na zakończenie klubowiczki ustaliły, że kolejne spotkanie odbędzie się 20 października, a jego tematem będą książki prozaika, dramaturga i felietonisty Janusza Głowackiego.

Za + foto: http://bibliotekachojnice.pl/czlonkinie-dkk-rozmawialy-o-wywiadzie-z-robertem-biedroniem/