22.03 Mój płaski kraj. Żuławy – promocja książki Andrzeja Kasperka

Termin: 22.03.2019, godz. 18.00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle

Stronicie od prowincji, bojąc się że umrzecie z nudów? Staracie się zapomnieć o szarych podwórkach i błotnistych drogach peryferii, szukając piękna i ekscytacji w wielkim świecie? Nie wierzycie, że skrawek Polski z depresją i wiatrakami pompującymi wodę z wiślanego żułu może skrywać bogactwa równe siedmiu cudom świata? Weźcie za przewodnika Andrzeja Kasperka i wyruszcie z nim w podróż na Żuławy. (z recenzji Krzysztofa Czyżewskiego)

Andrzej Kasperek – dr nauk humanistycznych, pisarz, badacz literatury, działacz opozycji demokratycznej (jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, aresztowany w stanie wojennym), nauczyciel. Nominowany do Finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011 za książkę Back in the DDR i inne opowiadania (2010). Autor tomu esejów Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie (2013) oraz tomu opowiadań Koronczarka (2013). Redaktor Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Prowincja, współpracuje z Klubem Nowodworskim, Żuławskim Parkiem Historycznym oraz Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Opublikował prawie sto artykułów, esejów, reportaży, recenzji i opowiadań. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). Wielbiciel i piewca Żuław. Jego najnowsza książka to połączony w spójną całość zbiór artykułów i opowieści o „płaskim kraju”, który pisarz pokochał, choć – jak sam przyznaje – nie jest to łatwa miłość.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii (pejzaże żuławskie) autorstwa Marty Antoniny Łobockiej.

Marta Antonina Łobocka – z urodzenia Kaszubka, z zamieszkania Gdańszczanka, z wyboru Żuławianka. Pasjonatka niezmiennie zachwycona pięknem i wyjątkowością tego regionu. Od kilkunastu lat aktywnie zwiedza Polskę, jednak żadne inne miejsce nie porusza jej wyobraźni i serca w takim stopniu.
Od 2012 r. żuławska blogerka, od 2013 prezes Stowarzyszenia Kochamy Żuławy – organizatora m.in. wydarzeń turystycznych, spotkań autorskich z żuławskimi pisarzami i poetami, wizyt studyjnych, wykładów tematycznych itd.