5.11 NLG: O poezji zaangażowanej – dyskusja Bielicki / Witkowska

Termin: 5.11.2018, godz. 16.00
Miejsce: Biblioteka Z Pasją
Wstęp wolny

Dyskusja z udziałem laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja za tom poetycki „Pawilony” Dominika Bielickiego oraz poetki Ilony Witkowskiej – autorki m.in. tomiku „Lucyfer zwycięża”.

Spotkanie odbędzie się w ramach corocznych listopadowych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Czy dzisiejsza poezja jest zaangażowana? Czy poeci i poetki bywają aktywistami i chcą zmieniać świat? Dominik Bielicki, autor nagrodzonych Nagrodą Literacką Gdynia wierszy “Pawilony” i Ilona Witkowska zmierzą się z tymi (i nie tylko) pytaniami.
Dyskusją pokieruje Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady).

LAUREAT
Dominik Bielicki „Pawilony”, Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław

O autorze:
Dominik Bielicki – mieszka w Warszawie, debiutował w „Filipince”, publikował w „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Odrze” i „Wakacie”. Wydał książki z wierszami „Gruba tańczy“ (2008) i właśnie „Pawilony“ (2017).

O książce:
Gdyby chcieć podsumować tę książkę w jednym zdaniu, można by to zrobić przy pomocy stwierdzenia: nie było końca historii i wiemy to przede wszystkim dlatego, że wszyscy byliśmy dziećmi, ale już nimi nie jesteśmy. Pawilony to 43 wiersze. Większość z nich dotyczy jasno określonej sytuacji lub osoby: sprzedawcy zapiekanek, kolejki na poczcie, pracownika na papierosie przed biurem, robotników drogowych jedzących w przerwie hot dogi, korporacyjnego CEO oglądającego telewizję kablową, studentki odbierającej w barze naleśniki na wynos. To nie są sytuacje, które trafiały na pierwsze strony gazet, ale pomagały zrozumień kierunki społecznych zmian.

ROZMÓWCZYNI
Ilona Witkowska (1987) – poetka; autorka książek „Splendida realta” (wydanej przez WBPiCAK w 2012, wyróżnionej Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2013 w kategorii debiut roku) i „Lucyfer zwycięża” (wydanej przez Korporację Ha!art w 2017, nominowanej do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku); laureatka kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej WARTO 2018 w kategorii literatura; ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim; mieszka w Sokołowsku.

PROWADZĄCY
Wojciech Szot, czytelnik, współautor bloga poświęconego krytyce literackiej, Kurzojady, redaktor, dziennikarz.

Tagi