6.11 NLG: Gdzie zaczyna się proza? – dyskusja Sołtys / Lech

Termin: 6.11.2018, godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Z Pasją, Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98
Wstęp wolny

Dyskusja z udziałem laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za książkę „Mikrotyki” Pawła Sołtysa oraz pisarki Joanny Lech.

Spotkanie odbędzie się w ramach corocznych listopadowych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Czy Państwo też mówią prozą? A może mówimy poezją? Gdzie kończy się poezja, a zaczyna proza? Do dyskusji zaprosiliśmy nagrodzonego Nagrodą Literacką Gdynia za “Mikrotyki” Pawła Sołtysa i poetkę, ale też prozaiczkę, Joannę Lech. Poszukamy sztuczek i mikrotyków.

Dyskusją pokieruje Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady).

LAUREAT
Paweł Sołtys „Mikrotyki”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

O autorze:
Paweł Sołtys – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Jego prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał nominację do Paszportów Polityki (2017).

O książce:
Opowiadania Pawła Sołtysa „Mikrotyki” są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć. W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

ROZMÓWCZYNI
Joanna Lech (ur. 84.) poetka, pisarka, autorka książki Sztuczki (Nisza 2016) oraz tomów wierszy Zapaść, Nawroty, Trans i Piosenki pikinierów. Redaktorka antologii „Znowu pragnę ciemnej miłości” (W.A.B. 2018). Za debiutancką powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia 2017. W 2007 r. nagrodzona Grand Prix w VI konkursie im. R. M. Rilkego w Sopocie oraz nagrodą główną w XIII konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi. Za tomy poetyckie nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2010) i Nagrody literackiej Nike (2011). Stypendystka m.in. Miasta Krakowa i krakowskiej Fundacji Grazella. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, ukraiński, rosyjski i czeski. Mieszka w Krakowie, kompulsywnie podróżuje, fotografuje i czyta. Joannalech.pl

PROWADZĄCY
Wojciech Szot, czytelnik, współautor bloga poświęconego krytyce literackiej, Kurzojady, redaktor, dziennikarz.