1-30.09 Sny Gdańskiego Neptuna – wystawa ekslibrisów, Sopoteka

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, Fundacja „Wspólnota Gdańska” oraz Biblioteka Sopocka im. Józefa Wybickiego zapraszają na Wystawę pokonkursową 8. Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną „Sny Gdańskiego Neptuna”, którą przez cały wrzesień (01.09-30.09.2017) oglądać będzie można w naszej Sopotece.

Co to jest ekslibris? To znak własnościowy książki, którym posługiwał się właściciel księgozbioru do personalnego oznaczania własności woluminu. Geneza ekslibrisu wywodzi się od malowanego herbu na kartach ksiąg w dawnych wiekach. Później, zaczął on przybierać formę misternie skomponowanej ilustracji graficznej z wpisanym nazwiskiem właściciela. Ta niecodzienna nazwa pochodzi z języka łacińskiego: ex libris i dosłownie oznacza „z książek”.

Jak dziś wygląda exlibris? Dowiedzą się tego Państwo na wystawie pokonkursowej 8. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. „Sny Gdańskiego Neptuna”. Ogłoszony w lutym 2016 r. zgromadził blisko 260 autorów z całego świata min.: Chin, Tajlandii, Argentyny, USA, Meksyku, Rosji, Urugwaju, krajów europejskich. Profesjonalni twórcy i amatorzy nadesłali 575 prac nawiązujących do jednego z najważniejszych symboli miasta Gdańska – Neptuna, króla mórz i oceanów. Najlepsze prace, wykonane w najróżniejszych technikach graficznych będą mogli Państwo obejrzeć na Wystawie.

Serdecznie zapraszamy do owiedzania Sopoteki i podziwiania wystawionych prac!

Wstęp wolny. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Sopoteka/ Sopot Centrum
ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie
mbp.sopot.pl