2.09 Narodowe czytanie „Wesela” na Pomorzu

Gdańsk

W Gdańsku Narodowe Czytanie ‚Wesela” 2017 zorganizowane jest na przedprożu Biblioteki Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42 (w razie deszczu czytanie odbędzie się w środku, w zabytkowym wnętrzu biblioteki). Wydarzenie pod szyldem „Jak wesele, to wesele!” rozpocznie się w sobotę 2 września o godzinie 12. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba zespół śpiewu tradycyjnego Źdźbło.- Podeszliśmy do tematu bardzo dosłownie. Będzie czytanie dramatu Wyspiańskiego, ale zadbaliśmy także o całą otoczkę. Do biesiadnego stołu weselnego i na związaną z nim uroczystość przy ul. Mariackiej zapraszamy wszystkich chętnych. Wystąpią m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, którzy przed laty odgrywali bohaterów „Wesela”. Będzie z nami Krystyna Łubieńska, która grała Pannę Młodą i Florian Staniewski, czyli Stańczyk ze spektaklu Teatru Wybrzeże z 1976 roku. Wystąpią również nasi czytelnicy, którzy specjalnie na to wydarzenie przyjeżdżają do Gdańska z różnych stron Polski. „Wesele” przeczyta także Holenderka, która sama nauczyła się polskiego i specjalnie dla nas odwiedzi Gdańsk. Będą blogerzy, czy dziennikarze. Zestaw osób, które wystąpią na przedprożu naszej biblioteki jest bardzo bogaty. Nie zabraknie chochoła i osób przebranych w stroje z epoki – zapewnia Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańska, która organizuje gdańskie czytanie „Wesela”.

W czytanie rozpoczynające się w sobotę 2 września o godz. 12 włącza się redakcja Trojmiasto.pl. Wybraliśmy fragmenty, które w zainscenizowanej formie przedstawi ośmioosobowa reprezentacja portalu, z redaktorem naczelnym Michałem Kaczorowskim na czele. Oprócz niego wystąpią Joanna Kamińska, Marta Nicgorska, Ewa Palińska, Dagmara Owerczuk, Aleksandra Wrona, Arnold Szymczewski oraz Łukasz Rudziński.

– Z radością przyjęliśmy propozycję Biblioteki i liczymy, że nasza interpretacja „Wesela” na przedprożach ulicy Mariackiej spodoba się przechodniom. Co prawda większość z nas swoje doświadczenia aktorskie zakończyła na etapie kółka teatralnego w szkole, ale sądzę, że damy sobie radę. Próby trwają od kilku dni, stąd trochę mniej artykułów na naszej stronie – żartuje Agnieszka Bomba, wiceprezes portalu, która z racji urlopu nie załapała się na wewnętrzredakcyjny casting.

Gdynia

W Gdyni z akcją Narodowego Czytania „Wesela” spotkają się pasażerowie trolejbusów nr 20, 22, 23, 24 i 27. Tam aktorzy Teatru Gdynia Główna czytać będą fragmenty dramatu i obdarowywać pasażerów przypinkami z cytatami z „Wesela”. Jak co roku w akcji udział wezmą aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni, którzy w Nowej Scenie czytać będą „Wesele” w godzinach 14:30-16:30 (tekst zinterpretują m.in. dyrektor Igor Michalski, Anna Andrzejewska, Magdalena Smuk, Bernard Szyc czy Rafał Ostrowski). Również marynarze przeczytają dramat Wyspiańskiego na okręcie ORP „Błyskawica” (2 września, godz. 11). Ich występ uświetni koncert Zespołu Wokalnego Klubu MW.

W akcję włączyły się także filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni: Biblioteka Oksywie (1 września, godz. 14), Biblioteka Działki Leśne (2 września, godz. 11) i Biblioteka Chylonia (2 września, godz. 12).

Sopot

W Sopocie wspólne czytanie „Wesela” organizuje Sopoteka , której pracownicy przybliżą tekst dramatu (2 września, godz. 12:30). Z kolei w Dworku Sierakowskich czytanie dramatu Wyspiańskiego organizuje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu (2 września, godz. 15). Tam tekst przeczytają poeci pod wodzą Krzysztofa Kuczkowskiego.

Wejherowo

Po raz trzeci w akcji Narodowego Czytania udział weźmie Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. W tym roku biblioteka zaprasza 2 września na godz. 12 na plac Jakuba Wejhera. Inscenizowane fragmenty „Wesela” zostaną wykonane przez dziennikarzy, sportowców, nauczycieli i samorządowców. Wystąpi też Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”.

– Chcemy, żeby ta akcja w Wejherowie miała lekką formę i chętnie była odbierana przez odbiorców. To nie ma być taka cegła, że usiądziemy w bibliotece i będziemy przez godzinę czytać – mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor MBP w Wejherowie.

Na Narodowe Czytanie 2017 zaprasza też Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie. W siedzibie PBP przy ul. Dworcowej 7 o godz. 11 zostaną zainscenizowane fragmenty dramatu w wykonaniu grupy teatralnej „Srebrna Nitka” Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA w reżyserii Kingi Krajkowskiej oraz czytanie fragmentów przez przedstawicieli władz powiatu.

Reda

Utwory ze spektaklu „Wyspiański wyzwala” oraz fragmenty „Wesela” czytane przez Karola Nepelskiego będzie można usłyszeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie o godz. 16. Na zakończenie zostaną odtworzona „Pieśń Chochoła” w wykonaniu Czesława Niemena.

Rumia

Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało ogłoszone lekturą Narodowego Czytania 2017 roku. Finał tegorocznej edycji przypada na 2 września. Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi postanowiła przyłączyć się do akcji. Na samym czytaniu nie poprzestanie. Wydarzenie w Rumi wzbogacone będzie o  performance z tradycyjnymi ludowymi przyśpiewkami weselnymi z Mazowsza, Małopolski i Lubelszczyzny, koncertem Kapeli Ztrój oraz warsztatami tańca ludowego. Jednym słowem – wesele jak się patrzy!

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program:

10.30 – Warsztaty robienia wianków (prowadzenie: Beata Wysocka – Turek)

12.00- Startujemy z Narodowym Czytaniem! Akademia Głosów Tradycji

12.15- Performance „Wesele” w pigułce

13.00 – Występ Kapeli Ztrój i warsztaty tańca ludowego

 

Miejsce wydarzenia: Stacja Kultura – Biblioteka Główna, ul. Starowiejska 2, Rumia

Udział w wydarzeniu ma charakter otwarty.

 

Wydarzenie objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej.

 

O artystach:

„Akademia Głosów Tradycji” –

to nieformalna grupa śpiewacza, która powstała w marcu 2016 roku. Mimo wielu różnic: płci, wieku, miejsca zamieszkania, zawodu łączy ich jedno: radość ze śpiewu polskich pieśni tradycyjnych. W lipcu 2016 roku Akademia otwierała swoim występem Festiwal Globaltica w Gdyni, oprawiła muzycznie „Filmową Świętojańską” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a rok pracy zakończyła w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni koncertem : „Dom/droga/pieśń. Muzyczna narada rodzinna”

Jak sami mówią: „Uczymy się nawzajem, dzieląc się doświadczeniem zdobytym podczas warsztatów śpiewaczych prowadzonych przez takie osoby jak: Agata Harz, Maniucha Bikont, Adam Strug, Marcin Lićwinko, Joanna Słowińska i przede wszystkim Ewa Grochowska”.

Wykonawcy: Małgorzata Bierejszyk, Olga Krasoń, Zosia Legeżyńska, Agata Kwiatkowska, Justyna Mazurkiewicz, Katarzyna Rosińska, Agnieszka Rusakiewicz, Paweł Studziński

fb: akademia głosów tradycji

 

Kapela Ztrój – kapela z Trójmiasta projektuje dwójka krawców muzycznych, tworząc patchwork tradycji i współczesności. Tkaniny wysupłują z archiwów, badań terenowych i własnego szycia. Tworzą też autorski materiał, złożony z zapętlonych melodii i poplątanych tekstów.

Duet wycięty z Kapeli Przewłockiego uszytej w 2011. roku na potrzeby Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie skroił 1. nagrodę. Od tamtej pory haftują przeróżne wzory instrumentalno-taneczno-śpiewacze mieszczące się w szwach warsztatów, koncertów, czy potańcówek.

 

Tyśka Mazurkiewicz | teksty / śpiew / bęben / prowadzenie tańców |

Marek Przewłocki | kompozycje / skrzypce / sekund / bas |

Słupsk

W Słupsku, jak co roku, „Wesele” będzie czytane w różnych językach: po angielsku, węgiersku, rosyjsku, czesku i w esperanto. Dodatkową atrakcją będzie inscenizacja przy weselnym stole. Wspólne czytanie odbędzie się na ul. Nowobramskiej (obok Kafeiny) i zacznie w południe. Na wydarzenie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. „Będą z nami Kafeina, Fundacja Indygo, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Hip-Hop Druga Szansa, Księgarnia Ratuszowa” – piszą organizatorzy. Fragmenty wesela przeczytają ludzie kultury, handlowcy, przedstawiciela władz miasta i mieszkańcy. Dzieło Wyspiańskiego będzie również… rapowane. Będzie także można posłuchać muzyki królującej na weselach – m.in. disco polo oraz utworów weselnych sprzed lat.

Tczew

Suchostrzycki plac rekreacyjny (przy ulicy Żwirki, obok fontanny na Suchostrzygach) zmieni się w podkrakowskie Bronowice już o godzinie 11.00. Każdy mieszkaniec Tczewa będzie mógł poczuć się jak uczestnik młodopolskiej biesiady. Na przybyłych gości czekać będą niespodzianki, wśród nich między innymi występ Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” oraz Zespołu „Frantówka”, a także quiz dotyczący znajomości czytanego tekstu i okoliczności jego powstania, jak również wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Wielki Klincz

W miejscowości Wielki Klincz tegoroczna akcja odbędzie się w bibliotece szkolnej. W programie: przybliżenie biografii Stanisława Wyspiańskiego, czytanie wybranego fragmentu „Wesela” przez uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej oraz studentów, a także wystawa prac plastycznych pod hasłem: „Wesele oczami nastolatka”.

Puck

O godzinie 13 na Starym Rynku w Pucku odbędzie się wspólne czytanie „Wesela” zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące w Pucku i miejscową Biblioteka Publiczną.

Ustka

Usteckie Narodowe Czytanie zorganizowała Biblioteka Miejska w Ustce. Chętni do wspólnego czytania mogą o godzinie 11 przyjść na Promenadę Nadmorską, tuż obok pomnika Chopina.

Bytów

Wspólne czytanie w Bytowie odbędzie się na dziedzińcu XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego w Bytowie. Wydarzenie zacznie się o godzinie 16. Dziedziniec zamku zostanie na tę okazję zostanie specjalnie zaaranżowany. W programie: czytanie fragmentów „Wesela” w wiejskiej scenerii, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”, ozdabianie przyniesionych egzemplarzy książki pamiątkową pieczęcią i swojski poczęstunek dla wszystkich weselnych gości.

Chojnice

Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach i członkowie Stowarzyszenia LekTURa będą czytać i zachęcać do wspólnego czytania „Wesela” od godziny 12 do 13.30. W programie przemarsz korowodu weselnego z siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wysokiej 3 do parku Tysiąclecia oraz czytanie fragmentów „Wesela” przez bibliotekarzy, członków Stowarzyszenia LekTURa i miłośników książek.

Człuchów

W Człuchowie akcja Narodowe Czytanie prowadzona będzie na Rynku w godzinach od 10 do 13. W przypadku deszczu impreza zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury. Wydarzenie zyska oprawę artystyczną. Muzykę i aktorów przygotowuje Miejski Dom Kultury. Do czynnego uczestnictwa w wydarzeniu zaproszeni są także mieszkańcy miasta. Mogą oni spróbować swoich sił w roli lektora. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Kwidzyn

W trakcie kwidzyńskiego czytania „Wesela” na uczestników czyli wszystkich mieszkańców, którzy zdecydują się odczytać na głos fragment dramatu Stanisława Wyspiańskiego czekają niespodzianki. Dla wszystkich, którzy zdecydują się nas odwiedzić – kiermasze i liczne atrakcje dla dzieci. Zapraszamy też na wystawę plenerową o „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie serdecznie zaprasza do bibliotecznego namiotu Narodowego Czytania, deptak, ul. Piłsudskiego 21, godziny 11:00 – 14:00.

Za: trojmiasto.pl, materiały nadesłane, naszemiasto.pl