12.05 Prolog do Literackiego Sopotu 2018: Besson, Kraśko

Termin: 12.05.2018, godz. 18.00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Wstęp wolny

Przyszedł czas na pierwszego gościa francuskiego w ramach spotkań przed festiwalem Literacki Sopot 2018.

Wwieczór autorski Philippe’a Bessona, cenionego francuskiego pisarza, krytyka literackiego, autora scenariuszy filmowych. W rozmowie z Piotrem Kraśko na pewno padną też pytania o Pałac Elizejski i Emmanuela Macrona, którego pierwsza rocznica zaprzysiężenia na prezydenta Republiki Francuskiej przypada na 14 maja 2018.

Philippe Besson ukończył wydział prawa w École supérieure de commerce w Rouen. W 1989 zamieszkał w Paryżu, gdzie początkowo pracował jako prawnik i wykładał prawo pracy. Jego przygoda z pisarstwem sięga 2001 roku, kiedy to po lekturze wspomnień weteranów wojennych wydaje swoją pierwszą powieść, której akcja rozgrywa sie podczas I Wojny Światowej. “Pod nieobecność mężczyzn”, historia inicjacji, intymna opowieść o pierwszych namiętnościach, od razu zostaje doceniona przez krytyków. Zdobywa nagrodę literacką Emmanuel-Roblès. Druga powieść “Jego brat”, nominowana do nagrody Prix Femina i zekranizowana w 2003 przez Patrice Chéreau pod tym samym tytułem jest potwierdzeniem sukcesu. Kolejne lata przynoszą następne nagradzane tytuły, jak np. “Babie lato” (Grand Prix RTL-Lire) czy ostatnio, w 2017 roku, autobiograficzny bestseller “Arrête avec tes mensonges” (“Przestań już kłamać”), w którym Philippe Besson opowiada z powsciagliwą czułością o swej skrywanej relacji miłosnej z kolegą szkolnym. Sprzedaż przekroczyła 120.000 egzemplarzy (Prix des Maisons de la Presse). Powieści Philippe’a Bessona przetłumaczone są na 20 języków. Cześć dzieł doczekała się polskich wersji: “Być przez chwilę sobą”, ”Pod nieobecność mężczyzn”, “Babie lato”, “Chłopiec z Włoch”, “Niepewne dni”, “Przypadkowy mężczyzna” wydane zostaly w wydawnictwie Muza, a “James Dean. Żyć szybko” nakładem wydawnictwa Sonia Draga.
Philippe Besson jest rowniez dramaturgiem – jego pierwsza sztuka “Un tango en bord de mer” była grana ponad 200 razy w paryskim Théâtre du Petit Montparnasse. Na podstawie jego scenariuszy powstały filmy, w których grali Fanny Ardent, Muriel Robin czy Gérard Depardieu. Philippe Besson pracuje obecnie nad scenariuszem do filmu “Procès d’Oscar Wilde”, który będzie kręcony w bieżącym, 2018, roku.

Sporo mówi się o znajomości Philippe’a Bessona z prezydentem Francji, którego postać została opisana w najnowszej książce autora. “Un personnage de roman”, czyli w wolnym tłumaczeniu “Bohater powieści” stanowi zapis podboju Pałacu Elizejskiego przez Emmanuela Macrona. To intymny portret kandydata na prezydenta Francji, relacja przygody przedwyborczej, a także najbardziej wyczekiwana i owiana tajemnicą książka Bessona, wydana jesienią 2017 roku przez wydawnictwo Julliard.

„Tym razem jestem pewien: on to zrobi (…) On idzie w stronę zderzenia. A nawet więcej: widząc Emmanuela Macrona w wiadomościach wieczornych 30 sierpnia, powieściopisarz, którym jestem, nie ma już wątpliwości. (…) Odczuwam iluminację, objawienie. Myślę: pewnego dnia ten człowiek będzie prezydentem. Właśnie to uczucie absolutnej pewności decyduje o książce. Myślę i postanawiam: napiszę historię człowieka, który zostaje prezydentem ” – tłumaczy Philippe Besson (cytat z artykulu w Le Point z 07/09/2017).

Dzięki Bessonowi znajdujemy się w sercu kampanii Macrona. Kandydat, który zna pisarza i zwraca się do niego na “ty”, spędza z nim wieczór przed oficjalnym ogłoszeniem wyników pierwszej tury.

„Jak się czujesz? – pytam go. Widzę go ożywionego wielką, pełną powagi radością.”
Ciąg dalszy wszyscy znają. 8 maja 2017 roku Emmanuel Macron zostaje najmłodszym prezydentem Francji.