Termin: 15.04.2024, godz. 18.30
Miejsce: Sopoteka

Zapraszają Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego i Sopoteka. Wystąpią aktorzy i aktorki Teatru Wybrzeże.

O sztuce:

Jest rok 2045. Wszyscy, którzy ukończyli 80 rok życia, muszą poddać się testowi, który zadecyduje o tym, czy będą mogli żyć dalej. W sterylnej, zamkniętej poczekalni, na zapleczy głównych wydarzeń, pięć sędziwych postaci oczekuje na ostateczny wynik. Będzie on podany w ramach specjalnego widowiska, czyli Extasy Rave.

Osoby, które nie uzyskają wymaganej ilości punktów, kwalifikują się do final-party, imprezy połączonej z eutanazją. Starzy ludzie na różne sposoby próbują przezwyciężyć strach przed śmiercią. Ironizując, opowiadają o swoim życiu, które w wyniku show, dzięki uzyskaniu wymaganej ilość tzw. „punktów przeżycia”, być może przedłużone zostanie o jeden rok.

Oblanie testu to jeszcze nie jest wyrok: pozostaje kilka dni czasu na znalezienie zastępstwa, czyli kogoś, kto umrze za ciebie. Jeśli nikogo takiego nie masz, jesteś serdecznie zaproszony do wzięcia udziału w imprezie swojego życia. Wszystko pójdzie na żywo, przecież telewizja nie darowałaby sobie takiego reality show! Możesz skorzystać z ostatniego życzenia: wybrać sobie muzykę, przy której wychylisz swoje ostatnie, zatrute, prosecco.

Constanze Dennig – ur. w 1954 r. w Linzu neurolog, pisarka, reżyserka i producentka teatralna, dyrektorka prywatnego “Theater am Lend”. W swojej twórczości scenicznej korzysta z doświadczeń psychoterapeutycznych, choć styl, w jakim pisze, to bardziej satyra społeczno-krytyczna. Po ukończeniu studiów medycznych założyła w Grazu i Wiedniu prywatne centrum psychoterapeutyczne. Od 2007 łączy praktykę lekarską z prowadzeniem własnego teatru, pisaniem oraz produkcją spektakli. Jest autorką kilku powieści oraz kilkunastu sztuk. Największym sukcesem scenicznym (w krajach niemieckojęzycznych i w Rosji) okazała się Extasy Rave, sztuka z 2003 roku.

Projekt jest finansowany ze środków miasta Sopotu.