Termin: 16.06.2023, godz. 17.00
Miejsce: Sopoteka

Po wielkim sukcesie „Poczytaj mi” powracamy z jego kontynuacją! W drugiej odsłonie naszego projektu ponownie zaprosimy czytelników na literacką ucztę z udziałem znanych i cenionych gwiazd filmowych i teatralnych. 

Podczas wydarzenia zgromadzona publiczność będzie miała okazję wysłuchać fragmentów „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Seweryna, pracowników Biblioteki Sopockiej i Urzędu Miasta Sopotu.

Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.

O gościu:
Andrzej Seweryn – Aktor. W latach 1968-1980 był aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Był wykładowcą w PWST w Warszawie. Popularność zdobył na początku lat siedemdziesiątych dzięki rolom w spektaklach Teatru Telewizji. Pierwszą dużą rolę filmową zagrał w „Albumie Polskim” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Andrzej Seweryn zagrał w ponad 40 filmach fabularnych. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland. Od końca lat siedemdziesiątych Andrzej Seweryn na stałe mieszka we Francji, gdzie jest aktorem Comedie Francaise i członkiem zarządu słynnego paryskiego teatru oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych (l”Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre) w Lyon. W swojej karierze zawodowej wystąpił w ponad 30 spektaklach teatralnych w Polsce i we Francji. Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. W latach 2008-2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2011 dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. (źródło: filmpolski.pl)