Termin: 18.09.2023, godz. 18.30
Miejsce: Sopoteka

„Uśmiech Barrakudy” E. Villar w tłumaczeniu Krzysztofa Grabczaka.

O sztuce:
Frank Marvin to mężczyzna w średnim wieku, który z ramienia swojej partii stara się o nominację na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Szanse na prezydenturę może jednak przekreślić ujawniony w mediach sześcioletni romans z Lisą Valero, młodą blondynką i początkującą aktorką. W tak niesprzyjającej sytuacji okazuje się, że karierę Franka może uratować tylko i wyłącznie jego żona, Debora Marvin, atrakcyjna i dojrzała prawniczka.

Uśmiech Barrakudy, zgodnie z deklaracją samej autorki, opowiada historię inspirowaną małżeństwem Billa i Hillary Clintonów, jednak zarówno postaci, jak i akcja zostały w całości zmyślone. Sztuka rozpisana jest na dwójkę głównych bohaterów: Franka i Deborę Marvinów. Pomimo że punktem wyjścia dla zawiązania akcji jest polityczne być albo nie być Franka, to prym w samej sztuce wiedzie Debora, jako ta, w której rękach na skutek skandalu znalazła się kariera męża. Z przeprowadzonych sondaży wynika, że czterdzieści procent amerykańskich wyborców nie zdecydowałoby się oddać głosu na polityka, który dopuścił się pozamałżeńskiej zdrady. Jednak w przypadku, w którym jego żona oficjalnie by mu wybaczyła, ten sam odsetek spada do zaledwie pięciu procent. Debora stoi więc przed decyzją, od której zależy przyszłość Franka. Albo weźmie udział w programie telewizyjnego dziennikarza, Gordona Bakera, w którym publicznie poprze swojego męża, albo Frank będzie musiał ostatecznie zrezygnować ze swojej kandydatury.

Sztuka Esther Vilar oferuje prawdziwie popisową, zniuansowaną i nieoczywistą rolę dla dojrzałej aktorki. Debora to ambitna i niezależna kobieta, która jednak nie pozostaje wolna od patriarchalnych wzorców i społecznych ograniczeń (źródło opisu: https://www.adit.art.pl/sztuki/usmiech-barrakudy).

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu. 

Za: Sopoteka