Termin: 21.09.2023, godz. 18.00
Miejsce: Sopoteka

Spotkanie z Katarzyną Nowicką, autorką książki „Poetyzowanie zwyczajności PRL-u w studenckich teatrach Wybrzeża: Co To, Bim-Bom, Cyrk Rodziny Afanasjeff”.

Książka łączy walory pracy naukowej z barwną opowieścią o zapomnianym już fenomenie teatrzyków studenckich i związanych z nimi gronem wybitnych aktorów, reżyserów, scenografów czy malarzy, takich jak: Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Jerzy Fedorowicz, Jerzy Afanasjew, Ryszard Ronczewski, Wowo Bielicki czy Janusz Hajdun.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli udać się z autorką w niezwykłą podróż w przeszłość, śledząc historię każdego z trzech gdańskich teatrów studenckich powstałych w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, dowiedzieć się, jak wygląda moment narodzin i model funkcjonowania kultury studenckiej w okresie politycznej odwilży oraz odkryć mniej znane epizody z życia plejady legend polskiej sceny i kultury.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG – teatrolog, dramatolog i antropolog widowisk. Z wykształcenia filolog, z zamiłowania podróżnik. Dydaktyką uniwersytecką zajmuje się nieprzerwanie od 1996 roku, od 2001 roku pracuje w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk (kiedyś Zakład Dramatu, Teatru i Filmu). Wśród jej zainteresowań naukowych znajduje się problematyka totalitaryzmu i zła we współczesnym dramacie i teatrze, polski i obcy teatr absurdu, rytualne źródła teatru, tradycje widowiskowe Azji.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach projektu „Tajemnice Sopotu” dofinansowanego ze środków miasta Sopotu.

Za: Sopoteka