21.08 Pogrzeb Brunona Zwarry

Pogrzeb Brunona Zwarry, zmarłego 14 sierpnia, odbędzie się w najbliższy wtorek, 21 sierpnia, na Cmentarzu Oliwskim. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 12.30.

Był polskim danzigerem. W jednym z wywiadów opowiadał, że gdy 24 sierpnia 1939 roku przeczytał w gazecie o pakcie Ribbentrop – Mołotow, od razu wiedział co to oznacza i idąc gdańskimi ulicami ostrzegał przechodniów, że wkrótce wybuchnie wojna. W latach 1939-45 zginęło wielu jego przyjaciół, a ukochane miasto zamieniło się w ruinę. Sam przeżył cudem. Już jako nastolatek zetknął się z brutalnością młodych hitlerowców – napadali grupami na pojedynczych chłopców z polskich domów i bili ich. Zwarra do końca życia nie lubił Niemców i nie ufał im. Głośno było o jego ostrych komentarzach pod adresem Guntera Grassa, gdy wyszło na jaw, że jako nastolatek, pod koniec wojny, został powołany do służby w oddziałach SS.

Gdański samorząd doceniał zasługi Brunona Zwarry. W ostatnich latach uhonorowano go m.in. medalem księcia Mściwoja II oraz Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za stworzenie portretu międzywojennego Gdańska (przede wszystkim 5-tomowy cykl literacki „Wspomnienia gdańskiego bówki”) oraz za całokształt pracy twórczej.

Urodził się 18 października 1919 w Gdańsku. Pracą literacką Zwarra zajął się w latach 70. XX wieku, dzięki namowom prof. Mariana Pelczara. Najważniejszym jego osiągnięciem było opracowanie publikacji “Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” z 1984 roku, która zawiera 73 dokumentalne relacje o początkach II wojny światowej w Gdańsku. Zwarra jest też autorem autobiograficznej, pięciotomowych “Wspomnień gdańskiego bówki” oraz powieści “W gdańskiej twierdzy” i “Gdańszczanie”.

W książkach prowadził ostrą polemikę z Günterem Grassem. Mieszkał przed wojną na Biskupiej Górce, potem w Oliwie.

W 1997 roku Brunon Zwarra otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Dorobek literacki:

„Wspomnienia gdańskiego bówki” (tomy I-V) – wspomnienia własne, tom I obejmuje lata 1919-1939, które Zwarra spędził na Biskupiej Górce

„W gdańskiej twierdzy” – powieść historyczna

„Gdańszczanie” (tomy I–IV) – powieść historyczna

„Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, wybór i opracowanie B. Zwarra.

 

Fot. Stowarzyszenie Biskupia Górka

Tagi