22.03 Shalom Polin | Spotkanie autorskie z Rafałem Kowalskim

Termin: 22.03.2019, godz. 18.30
Miejsce: Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański

Płoccy wypędzeni. Marzec’68 – spotkanie z Rafałem Kowalskim

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na spotkanie autorskie z drem Rafałem Kowalskim (Muzeum Żydów Mazowieckich) – Płoccy wypędzeni. Marzec’68 w ramach 6. Shalom Polin 2019– Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Spotkanie poprowadzi Marta Maciejewska.

RAFAŁ KOWALSKI

Zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Na całym świecie zbiera wspomnienia płockich Żydów w bezpośrednich rozmowach z nimi i ich bliskimi.

Autor książek: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018). Współautor (z Mariuszem Piotrowskim) reportażu książkowego „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017).

Twórca scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru).

Autor wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. Złożyły się na nią zdjęcia, które odnalazł w domowych archiwach bohaterów swoich książek i pokazał je światu po raz pierwszy. Wystawił swój wernisaż miała w Muzeum Żydów Mazowieckich w 2017 r.

O płocczanach pochodzenia żydowskiego opowiadał m.in.: na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sopotu, Instytucie Polskim w Tel Avivie, na zaproszenie stowarzyszenia Wielokulturowy Gostynin. Miał na ten temat zajęcia m.in. z uczestnikami płockiego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, osadzonymi w Zakładzie Karnym w Płocku, uczniami płockich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Organizuje (lub współorganizuje) i prowadzi szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, prelekcji, koncertów, pokazów filmowych, w Płocku i nie tylko.

Wśród jego zainteresowań są reportaż, literatura amerykańska i izraelska, teatr. Kibicuje szczypiornistom Wisły Płock i piłkarzom nożnym Manchesteru United.

O KSIĄŻCE

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Horteksu, naukowiec w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku… Wśród trzynastu tysięcy obywateli polskich, zmuszonych do zrzeczenia się obywatelstwa i opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku kampanii antysemickiej 1968 roku były osoby związane z Płockiem. Rafał Kowalski ze swoimi bohaterami wraca do tamtych wydarzeń.

Danuta Kurstein: „Wyjeżdżając, zostawiałam ukochany Płock, mojego chłopaka, przyjaciół i znajomych. Klub Marabut, gdzie można było potańczyć rock’n’rolla, restaurację Petropol, knajpę Słoneczko z widokiem na Wisłę ze skarpy, kino Przedwiośnie, kawiarnię Empik. Z jednej strony, patrząc na to, jak ułożyło mi się życie w USA, mogę być niesamowicie wdzięczna, że wyrzucono nas z Polski. Z drugiej, gdyby Płock i Polska nic mnie nie obchodziły, nie niepokoiłabym się sytuacją w tym kraju, nacjonalistyczną polityką. I nie utrzymywałabym kontaktów z ludźmi pochodzącymi z mojego rodzinnego miasta”.

Książka ukazała się w tym roku nakładem Muzeum Mazowieckiego w Płocku.