Termin: 23.10.2023, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak

autorka: Nina Zachożenko | przekład: Anna Korzeniowska-Bihun | reżyseria: Pamela Leończyk | obsada: Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Mateusz Brodowski i Janek Napieralski | prowadzenie spotkania: Anna Zalewska-Uberman

Czytanie performatywne współczesnej sztuki ukraińskiej, finalistki zeszłorocznej Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. To seria niedługich scen-migawek z różnymi bohaterami, toczących się w pierwszych miesiącach po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Nie ma tu jednak pól bitew i – przynajmniej bezpośredniej – przemocy; są postacie w różnym wieku i z rozmaitych środowisk, próbujące za wszelką cenę ułożyć sobie „normalnie” życie w tej nienormalnej sytuacji. Z tego pozornie chaotycznego, przypadkowego wielogłosu wyłania się poruszający obraz reakcji zwykłych ludzi w obliczu wojny: zaskoczonych, przerażonych, bezradnych, zrezygnowanych lub odwrotnie – gotowych do walki. Bo wielką siłą tekstu jest umiejętność, z jaką za pomocą zaledwie paru dialogów kreśli portrety pełnokrwistych bohaterów, interesujących i różnorodnych; niekiedy tragicznych, w innych scenach wręcz groteskowych i zabawnych. Jednak nieodmiennie starających się za wszelką cenę zachować poczucie godności i wewnętrznej wolności.

Czytanie wyreżyseruje Pamela Leończyk – reżyserka, performerka, autorka instalacji artystycznych oraz pedagożka teatralna. Jest laureatką nagrody Nowego Yoricka na zakończonym parę tygodni temu tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim – za szkic sceniczny na podstawie „Zimowej opowieści”. Na PC Dramie zrealizowała już ona w 2021 roku czytanie sztuki „Kamikadze” rumuńskiej autorki Aliny Nelegi.

Tagi