Termin: 24.10.2022, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak

autorka: Lena Laguszonkowa | tłumaczenie: Agnieszka Sowińska | reżyseria: Maciej Wiktor | obsada: Magdalena Boć i Agata Bykowska | prowadzenie spotkania: dr Katarzyna KręglewskaWspółczesna sztuka ukraińska, która znalazła się w finale zeszłorocznego konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną Aurora, a na kwiecień 2023 roku spektakl na jej podstawie przygotowuje TR Warszawa.

„Matka Gorkiego” nosi podtytuł „Saga rodzinna”. To błyskotliwie napisana, tragikomiczna opowieść o losach dwóch rodzin z małej miejscowości pod Ługańskiem, obejmująca aż kilkadziesiąt lat. Rytm utworu budują zdarzenia, które są typowym tematem plotek w prowincjonalnym miasteczku: nowe związki i rozstania, narodziny kolejnych dzieci (ślubnych i nieślubnych), wyjazdy za pracą kobiet, kary więzienia dla mężczyzn… Tłem dla tej skomplikowanej, wielowątkowej sagi są wydarzenia historyczne, w których komunistyczny świat ZSRR ustępuje najpierw miejsca wolnej Ukrainie i bolesnym dla bohaterów przemianom gospodarczym, a następnie wojnie w Donbasie i „niepodległościowemu” referendum.

Lena Laguszonkowa, autorka „Matki Gorkiego”, urodziła się w miejscowości Stanica Ługańska w Ukrainie; studia historyczne ukończyła na Ługańskim Państwowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki. Jako dramatopisarka debiutowała w 2018 roku. Przed napaścią Rosji na Ukrainę współpracowała z teatrami w Odessie, Charkowie i Kijowie. Jest laureatką tegorocznej nagrody The European New Talent Drama Award, przyznawanej przez Schauspiel Stuttgart. Obecnie mieszka w Bydgoszczy.
„Matkę Gorkiego” wyreżyseruje Maciej Wiktor, który przygotował już na PC Dramie czytania: „Metoda Grönholm” (w 2017 roku), „Człowiek z Podolska” (2018) oraz „Scrolling” (2020). W obsadzie zobaczymy dwie świetne aktorki Teatru Wybrzeże: Magdalenę Boć i Agatę Bykowską.