Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” odbyła się 21 października 2022 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Podczas tego wydarzenia poznaliśmy laureatów w kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy literackiej, a także laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Nowością w tym roku było dodatkowe wyróżnienie pod postacią Nagrody Czytelników. Gościem specjalnym wieczoru były piosenkarz Ralph Kamiński.

Laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 zostali:

  • w kategorii Literacka Książka Roku – Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”

Monika Milewska jest eseistką, dramatopisarką, historykiem i antropologiem kultury. Jej książka „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” wpisuje się w rozpowszechniony i modny ostatnio nurt literatury popularnonaukowej na temat pozapolitycznej historii Polski Ludowej. Każdy rozdział dotyczy osobnego problemu, jest pewnym „leksykonem” dla osób zainteresowanych popularną wiedzą na temat żywności, jedzenia, kuchni i kwestii z nimi związanych w Polsce lat 1945-1989.

  • w kategorii Pomorska Książka Roku – Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za książkę „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”

Nowy Port to bohater trzeciego tomu z serii „Historie Gdańskich Dzielnic”, wydawanej przez Muzeum Gdańska. Jego redaktorami zostali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski, którzy do współpracy przy jego tworzeniu zaprosili historyków oraz historyków sztuki reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje. W efekcie powstało 16 ciekawych rozpraw, do których załączono wiele map, grafik, ilustracji i zdjęć pokazujących historię powstawania i rozwoju dzielnicy.

  • w kategorii Całokształt pracy literackiej – Anna Czekanowicz-Drążewska

Anna Czekanowicz-Drążewska – poetka, prozaiczka i tłumaczka, a także pomysłodawczyni nagrody i festiwalu Europejski Poeta Wolności. Debiutowała w 1973 r. jako poetka na łamach pisma studenckiego „Litteraria”. W latach 70. związała z grupą poetycką Wspólność. Po 1990 r. była wieloletnią kierowniczką literacką Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 2002-2005 pełniła funkcję prezeski gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2008 r. dyrektorki Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury. W latach 2018-2021 zasiadała w Pomorskiej Radzie Kultury.

Fot. Karol Stańczak

Ponadto w tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaproponowała czytelnikom plebiscyt na specjalne wyróżnienie. Ostatecznie Nagroda Czytelników trafiła do laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej – Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego, redaktorów książki „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”.

Równolegle do Pomorskiej Nagrody Literackiej ustanowione zostało również jej siostrzane wyróżnienie, czyli Kaszubska Nagroda Literacka, które przyznaje się za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski lub całokształtu pracy literackiej w tym języku. Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został ks. prof. dr hab. Jan Walkusz.

Ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – wykładowca Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel i redaktor ogólnopolskiego rocznika naukowego „Kościół w Polsce. Dzieje i Kultura”, członek rady naukowej czasopisma „Folia Pomeraniae”, a także współpracownik wielu wydawnictw leksykograficznych. Jako poeta zadebiutował w 1977 r. Tworzy wiersze, piosenki, pieśni, eseje, artykuły, rozprawy i recenzji. Jest autorem ponad 700 publikacji, w tym 31 książek autorskich. Należy do wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych, w tym Komisji Historycznej PAN, Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1992 r. został wybrany przewodniczącym jury finału konkursu recytatorskiego „Rodné Mowë”.

Nagrodę w konkursie stanowi statuetka „Wiatr od morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz 15 tys. zł w każdej kategorii. Laureatom wręczył je marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Chcemy, aby ta nagroda jak najmocniej zakorzeniła się w świadomości pomorskich miłośników słowa pisanego, a także podtrzymywała i promowała miłość do literatury. Jest ona wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk literackich: pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy – mówił podczas gali marszałek Mieczysław Struk.

Gościem specjalnym gali Pomorskiej Nagrody Literackiej był Ralph Kamiński – wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków, tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. W Centrum św. Jana podczas jego koncertu można było usłyszeć m.in. takie przeboje jak „Bal u Rafała”, „Duchy” czy „Planeta i ja”.

Za: pomorskie.eu