Termin: 25.01.2024, godz. 12.00
Miejsce: Stacja Kultura Biblioteka Rumia

Z okazji premiery książki o nietuzinkowej matce, w 103. rocznicę ur. jej wyjątkowego syna, zapraszamy na spotkanie do Stacji Kultura.

Stefania Baczyńska z domu Zieleńczyk (ur. 3 grudnia 1890, zm. 15 maja 1953 w Warszawie) – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, polska nauczycielka i autorka podręczników oświatowo-pedagogicznych dla dzieci. Pochowano ją, wedle życzenia, z medalikiem św. Krzysztofa, wydobytym w 1947 r. z powstańczej mogiły syna. Trumnę złożono w kwaterze legionowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie leży jej mąż Stanisław (5B rząd 2).

Mały Krzysztof miał matkę, która dla niego pisała wierszyki i opowiadania. Teksty Stefanii Baczyńskiej drukowano m.in. w „Płomyku”. Często bohaterami jej utworów byli mali chłopcy, otoczeni matczyną troską. Można domyśleć się, że tęskniący za miłością ojca.

Opowiadanie Baczyńskiej „Szklane serduszko” zostało wydane w dwóch styczniowych numerach „Płomyka” w 1928 r. W tekście jest przedstawiony mały chłopiec, który otrzymuje od matki własnoręcznie wykonane lalki. Jedną z nich jest Lorcia (ze szklanym serduszkiem), która towarzyszy chłopcu w czasie różnorodnych zabaw – w wyprawach tramwajem, ale także na Mount Everest. Opowiadanie ma wydźwięk dydaktyczny. Zakończenie zawiera umoralniającą wypowiedź: „O gdybyż mogli ludzie uwierzyć w serca, co zbudzą się kiedyś, chociażby były z kamienia wykute, jakąż miłością rozgorzałby świat”. Ciekawszy jest jeszcze inny aspekt pedagogiczny (fragm. tekstu B. Lewickiej z „Między Nami Aninianinami” 2021, nr1/121).

Beata Lewicka – polonistka, bibliotekarka. Koordynatorka konkursów recytatorskich dla młodzieży. Współautorka książek W poszukiwaniu śladów osadników niemieckich w powiecie wołomińskim, Małe Ojczyzny. Redaktorka podręczników, monografii XXI LO dotyczącej ostatnich dziesięcioleci, tomiku poetyckiego Aninianie aninianom. Autorka około czterdziestu artykułów. Współpracuje z redakcją „Między Nami Aninianinami”. Od piętnastu lat interesuje się biografią i twórczością Stefanii Baczyńskiej. Zawsze gotowa do odkrywania nieznanych kart historii. Napisała jako pierwsza monografię Baczyńskiej, zawężając jej historię do wybranego okresu, choć perspektywa jest dużo szersza i pogłębiona także o nieznane dotąd szczegóły jej bogatego życia.

O książce „Stefania Baczyńska. Nie tylko matka poety” autorka pisze tak: Dzięki opowieści o Stefanii Baczyńskiej zrozumiesz, że prawdy o człowieku należy poszukiwać nie tylko w archiwach, lecz także w ludzkiej pamięci i sercach. Poznasz nowe fakty. Poznasz nie tylko matkę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Olszewska, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu „Baczyński. Apokalipsa”, miłośniczka poezji tego wybitnego poety; humanistka, dziennikarka, recenzentka, korektorka, animatorka kultury, producentka; autorka scenariuszy teatralnych, piosenek do spektakli; dziennikarka „Gazety Świętojańskiej”, redaktorka naczelna „Pomorza Kultury”, kilkukrotna stypendystka stypendium kulturalnego marszałka woj. pom.; prezeska Fundacji Pomysłodalnia.

Wydawca książki: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

Organizacja wydarzenia: Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Fundacja Pomysłodalnia.