Termin: 28.02.2026, godz. 18.00
Miejsce: MDK Rumia, Galeria Rumia (ul. Sabata 1), poziom +1

Był człowiekiem renesansu, dla którego sztuka nie miała granic. Jego nazwisko otwierało drzwi w Paryżu, a jego charakter… cóż, o tym najlepiej opowiada tytuł premiery: „Janusz Lubicz-Tartyłło z zadziorem”.

Malarz, scenograf, aktor, ale przede wszystkim Nauczyciel, który ukształtował wrażliwość całych pokoleń, w tym mieszkańców Rumi. W 2010 roku, wspólnie z Joanną Ryduchowską-Wrzałek, założyli w MDK-u Scenę Teatralnej Satyry „Ry-Tar” – miejsce wyjątkowe, niezależne, pełne humoru, refleksji i magii. Sami pisali, reżyserowali, angażowali aktorów i projektowali scenografię.

Miejski Dom Kultury ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowy wieczór poświęcony pamięci Janusza Tartylle. To właśnie jemu, artyście o niezwykłej charyzmie i barwnym życiorysie, poświęcona jest książka Joanny Ryduchowskiej-Wrzałek.

To nie jest zwykła biografia. To podróż przez życie człowieka, który udowodnił, że pasja nie ma wieku, a talentu nie da się zamknąć w jednej szufladzie. Autorka zabierze nas w świat jego wspomnień, anegdot i twórczości, które udowodniły, że w sztuce (i w życiu!) trzeba mieć charakter.