5.01 Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb – spotkanie 5

Termin: 5.01.2019, godz. 16.00
Muzeum Pomorza Środkowego, Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich
Wstęp wolny

Tytuł piątego spotkania brzmi:
Kaszubskie kolędy i pastorałki z Witosławą Frankowską
Kaszëbsczé kòlãdë i pastorałczi z Witosławą Frankòwską

Moderatorem spotkania będzie dr hab. prof AP Adela Kuik-Kalinowska.

Witosława Frankowska – muzyk kameralista, etnomuzykolog, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wychowana w rodzinie o długoletnich tradycjach kaszubskich i muzycznych, łączy działalność artystyczno-naukową z popularyzacją muzyki dawnej i regionalnej. Jako ceniony realizator basso continuo koncertowała w całej Europie. Współpracuje z wieloma wybitnymi solistami, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polskim Chórem Kameralnym, Orkiestrą Kameralną „Progress”, Elbląską Orkiestrą Kameralną. Komponuje, opracowuje utwory ludowe i regionalne, jest autorką monografii Kolędowanie na Kaszubach, Dzieje kolęd na Pomorzu od XVI do XXI wieku (2015). Pod jej redakcją ukazał się leksykon Muzyka Kaszub. Materiały encyklopedyczne (2005), zbiór Melodie z Kaszub (2014), Kaszubski śpiewnik domowy (2014), Kaszubski śpiewnik bożonarodzeniowy (2015), Kaszubski śpiewnik szkolny (2016). Związana z Wejherowem, gdzie od 16 lat prowadzi cieszący się dużą popularnością cykl koncertów „Spotkania z muzyką Kaszub” w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pozyskała dla twórczości Pomorza wielu znamienitych interpretatorów, dokonała szeregu nagrań archiwalnych dla radia i telewizji, uczestniczyła w wydaniu szeregu płyt z kręgu muzyki dawnej oraz muzyki regionalnej. Wespół z Aleksandrą Kucharską-Szefler nagrała dwupłytowy album Kaszuby w pieśni artystycznej (2015), dokumentujący dzieje inspiracji muzyką Pomorza w liryce wokalnej. Laureatka Medalu Stolema (2006).

Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb to cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub – przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza, z jaką obecnie w ogólnopolskich mediach między innymi spotkaliśmy się w najnowszej ekranizacji filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona. To właśnie w naszym mieście pragniemy przybliżyć piękno naszej małej ojczyzny, krainy „tysiąca modrych jezior”, ziemi, która historycznie tak wielką rolę pełni w Polsce i chroni dostęp do Bałtyku. Forum literackie to również okazja do usłyszenia pięknego i żywego języka kaszubskiego, nazywanego często „melodią wiatru znad morza”. Spotkania prowadzone będą zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.

Cykl Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb organizowany jest między innymi przez Słupskie Centrum Kultury Kaszub. Charakter prac Centrum wyznaczają:
– spotkania literackie z pisarzami i poetami Kaszub i Pomorza
– Słupsk literacki – w odsłonach sztuki słowa i jej twórców
– Spotkania seminaryjne
– Odczyty (referaty i eseje)
– Konferencje tematyczne
– Koncerty poświęcone tradycji Kaszub
– Warsztaty i pokazy tradycji dawnej Kaszub (zwyczaje, obrzędy)

Organizatorzy cyklu:
– Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Słupsk
– Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich AP w Słupsku
– Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
– Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie