5.06 90. urodziny Andrzeja Perepeczki

Starałem się pisać wesoło i z wielką życzliwością zarówno dla moich bohaterów, jak i Czytelników, a w atramencie próbowałem rozpuścić trochę mojego serca…

5 czerwca swoje 90. urodziny obchodzi Andrzej Perepeczko, wybitny gdański autor, twórca jednego z najsympatyczniejszych bohaterów polskiej literatury dla dzieci i młodzieży – Marka „Dzikiej Mrówki”.

Pisarza odwiedził dzisiaj dyrektor WiMBP, Jarosław Zalesińki, by osobiście złożyć jubilatowi życzenia. Od Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandry Dulkiewicz autorowi została wręczona wraz życzeniami grafika Wojciecha Góreckiego.

Panu Andrzejowi składamy najserdeczniejsze życzenia pomyślności i zdrowia oraz długich i owocnych lat pływania po spokojnych morzach popołudniowych.

Andrzej Perepeczko – urodzony we Lwowie 5 czerwca 1930 r. Zafascynowany książkami Jacka Londona, marząc o przygodach, życiu wolnym i barwnym, w 1946 r. przyjechał na Wybrzeże. Ukończył Conradinum, Państwową Szkołę Morską w Gdyni i Politechnikę Gdańską. Poznał morza i porty niemal całego świata, pływając na polskich i obcych statkach jako oficer mechanik. Legendarny wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Autor 130 książek o nakładzie ponad 3 mln egzemplarzy: podręczników akademickich, szkiców i reportaży historycznych o I i II i wojnie światowej na morzu, współczesnych opowiadań i powieści o marynarskim życiu.

Bibliografia Andrzeja Perepeczki, sprawdzona i uzupełniona przez Autora w 2014 r., znajduje się w „Słowniku Pisarzy Pomorza Gdańskiego” na stronie internetowej naszej biblioteki (zob. E-zasoby).

Szczegółowa informacja o Jubilacie

Niektóre książki, dedykacje i rękopis Jubilata

Z kroniki Filii Gdańskiej

Więcej o Andrzeju Perepeczko: http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/90-urodziny-andrzeja-perepeczki-5-czerwca-2020-r

Wszystkie zdjęcia: Materiały WiMBP w Gdańsku

Tagi