Dorota Karaś i Marek Sterlingow nagrodzeni za książkę o Annie Walentynowicz

Nagrody magazynu „Press” przyznano za najlepsze materiały dziennikarskie, Dariusz Rosiak („Raport o stanie świata”) został Dziennikarzem Roku 2020. Ogłoszono także laureatów nagród specjalnych: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Wyróżnienie czytelników otrzymali Dorota Karaś i Marek Sterlingow za „Walentynowicz. Anna szuka raju”.

Po raz pierwszy magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły nagrodę za najlepszą polską Książkę Reporterską. Do tej kategorii zgłoszono 46 książek, a jury wybrało pięć spośród nich. Gdańscy reportażyści zostali wyróżnieni za książkę o słynnej suwnicowej, opozycjonistce i bohaterce Sierpnia ’80. Ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbyły się on-line, 8 grudnia 2020 r.

„Walentynowicz. Anna szuka raju”

Jak pisze Wydawnictwo SIW Znak: książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa to opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce. Autorzy dotarli do niepublikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny na Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN teczki związane z opozycją. Przeprowadzone wywiady pozwoliły ujawnić wiele nieznanych faktów z jej życia. Biografia bohaterki rzuca nowe światło na podejmowane przez nią decyzje i przekonania. Jest to nie tylko rzetelne biograficzne śledztwo, ale również wciągająca opowieść.

Uzasadnienie jury

Praca dziennikarska Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, została doceniona zarówno przez jury uzyskując nominację, jak i przez czytelników prestiżowego dziennikarskiego konkursu magazynu „Press”.

„Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów” – uznali członkowie jury konkursu: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska.

– Dziękujemy za tę nagrodę, czas dla autorów książek reporterskich i autorów książek w tym roku jest trudny – powiedziała Dorota Karaś podczas gali. – Księgarnie zostały zamknięte, książki się nie sprzedawały i wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Gratulujemy również wszystkim innym nominowanym – dodała laureatka.

Opublikowana przez Wydawnictwo SIW Znak książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” to projekt dofinansowany w ramach stypendium twórczego Województwa Pomorskiego w roku 2019.

Za: pomorskie.eu