Konkurs plastyczny z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez Szymborską dla młodzieży

Z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, ogłosił konkurs dla uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz dla młodzieży szkół średnich. To sposób na uhonorowanie poetki w jej ulubiony sposób, czyli tworząc ilustrację jednego z jej wierszy. Prace można nadsyłać do 1 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi 10 grudnia. 

Słowo “kolaż” pochodzi od francuskiego „coller” oznaczającego czynność przyklejania czy naklejania. To technika artystyczna polegającą na tworzeniu kompozycji przy użyciu bardzo różnych materiałów i łączeniu ich na płótnie lub papierze. W kolażach wykorzystywane są też tradycyjne techniki plastyczne, takie jak farby, kredki czy ołówki. Możemy uznać kolaże za rodzaj „memów” ery sprzed internetu, ponieważ memy, podobnie jak kolaże komentują rzeczywistość i wywołują emocje. Zawierają też subiektywną opinię autora, którą ten dzieli się z otoczeniem.  

Maria Wisława Szymborska nazywana przez najbliższych “Wiśką” lub “Ichną” (zdrobnienie od jej pierwszego imienia) była skrytą osobą o ogromnym poczuciu humoru. I chociaż mówienie o sobie uważała za zbędne, kilka faktów z jej życia stało się powszechnie znanych, jak choćby to, że pasjami zbierała pocztówki. Układała je potem pieczołowicie w szufladach, a komodę z szufladami – jako miłośniczka porządku – uważała za genialny wynalazek. Uwielbiała też pikantne skrzydełka ze znanej sieci, a jej ulubionym serialem była „Niewolnica Isaura”. 

Kolaże Szymborska tworzyła dla przyjaciół. “Wyklejanki”, jak je nazywała, najczęściej w formie pocztówek, wykonywała od lat 70. Powstało ich w sumie kilka tysięcy. 

Jej twórczość, zawsze bardzo lakoniczna i oszczędna, przesiąknięta była głębią i trafnymi komentarzami dotyczącymi współczesnego świata. Poetka bawiła się kontrastem, podkreślała detale, była bardzo samokrytyczna i zdystansowana. W kolażach znajdowała kolejną okazję do ilustrowania myśli i robiła to równie oszczędnie i precyzyjnie, jak w wierszach. Kompozycje składające się ze słów i obrazów łączyła w sposób nieoczywisty – dowcipny, ironiczny i zaskakujący. 

25 rocznica przyznania Wisławie Szymborskiej nagrody Nobla jest znakomitą okazją do przypomnienia uczniom twórczości poetki w niebanalny sposób.

– Szymborska mogłaby z pewnością stać się dla wielu młodych ludzi autorytetem, których dziś brakuje – mówi Maciej Fortuna, konsultant RODM-u. – Poprzez ten konkurs i kampanię chcemy pokazać młodzieży, że poetka i noblistka była bliżej nich, niż mogliby sądzić.

Na czym polega konkurs?

Organizator zaprasza do wykonania samodzielnie kolażu, który będzie ilustrował, komentował wybrany przez uczestnika lub uczestniczkę wiersz Wisławy Szymborskiej. Kolaż może mieć tradycyjną formę plastyczną, ręcznie wykonaną lub może być w formule elektronicznej w stylu fotomontażu. 

Nagrodami w konkursie są gadżety elektroniczne i gry planszowe o łącznej wartości 1500 zł. 

Szczegóły konkursu i regulamin znajdują się na stronie organizatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.

Kontakt pod adresem: rodm@rodm-gdansk.pl lub tel. 51 51 51 729.

Konkurs objął Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenia Morena.