„Obrazki gdańskie” po raz pierwszy po polsku

„Obrazki gdańskie” – jedna z najpopularniejszych gdańskich książek w Wolnym Mieście Gdańsku po raz pierwszy po polsku.

Literacka relikwia gdańszczan z Wolnego Miasta Gdańska, określana przez niektórych jako „elementarz gdański”. Książka „Obrazki gdańskie” po wielu latach doczekała się polskiego wydania.
„Obrazki gdańskie” to opowieść autorstwa Kathe Schirmacher, gdańszczanki oraz niemieckiej pisarki i aktywistki walczącej o prawa kobiet, która przedstawia obraz Gdańska przełomu XIX i XX wieku oczami małej dziewczynki. Była jedną z najpopularniejszych gdańskich książek w okresie międzywojennym. W grudniu tego roku książka doczekała się pierwszego polskiego wydania.- To pierwsze wydanie po polsku. Książka powstała w 1908 roku i była czytana co najmniej przez 2-3 pokolenia gdańszczan. Do dziś żyją starzy gdańszczanie, którzy ze wzruszeniem sięgają po jej karty, ale już raczej w Niemczech. Do tej pory znane było tylko niemieckie wydanie książki. Jako Gdański Kantor Wydawniczy w ramach serii Biblioteka Pomorska dokonaliśmy przekładu i literacko-naukowego opracowania tej książki, którą naszym zdaniem powinien znać każdy gdańszczanin – mówi redaktor wydania Jacek Borkowicz.

ZAPACHY STAREGO GDAŃSKA

Książka Kethe Schirmacher była napisana jako książka dla dzieci, ale bardzo świeżym językiem. – Autorka potrafiła patrząc na Gdańsk okiem 8-letniej dziewczynki stworzyć rzecz nie tyle infantylną, co świeżą. Dziecko jeśli patrzy na rzeczywistość to jej nie cezuruje i nie filtruje – dodaje Jacek Borkowicz. – Kethe Schirmacher opisała Gdańsk jakby w dzienniku. Mamy tu miasto żywe, pełne zapachów, smaków, światłocienia, którego dziś się już nie ujrzy nawet znając historię. Nie znając tej książki nie będziemy wiedzieli jaki zapach wydawała ulica w tym miejscu i to właśnie w tej książce znajdziemy. To taki gdański elementarz. Dzięki jej wznowieniu możemy uzupełnić brak w gedanologii.

PROFESOR JANUSZAJTIS: „KSIĄŻKA MNIE WZRUSZYŁA”

Wydawcy zadedykowali polskie wydanie książki gdańskiemu historykowi profesorowi Andrzejowi Januszajtisowi, którego zdaniem wśród dostępnych książek o Gdańsku brakowało polskojęzycznego wydania „Obrazków gdańskich”. – To jest Gdańsk opowiedziany słowami małej dziewczynki, bardzo barwnie i wzruszająco. Gdy poznałem tę książkę w wydaniu niemieckim po prostu mnie wzruszyła głęboko. Powstała na przełomie XIX i XX wieku i nie ma tam nic, czego my Polacy nie moglibyśmy przyjąć. Jest to jedna z tych książek, które budzą miłość do Gdańska i pokazują, że dawni gdańszczanie zawsze kochali Gdańsk i że Gdańsk w każdym czasie był piękny – mówi profesor Januszajtis. – Dzisiejszy Gdańsk jest inny, ale najpiękniejszą dzielnicę, Główne Miasto, odbudowaliśmy. To co zrobiono przywróciło Gdańskowi piękno. Dawniej zawsze podkreślano piękno Gdańska – dodaje historyk.

Zdaniem profesora Andrzeja Januszajtisa książka nadaje się zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. – Ona się nadaje dla uczniów. Myślę, że każdy młody gdańszczanin przed wojną ją czytał. W tej książce czuje się, że autorka słowami dziecka, pokazuje, że zna i kocha to miasto. To bardzo cenna rzecz. Teraz też takie książki powinny powstawać – mówi profesor Andrzej Januszajtis.

Książka „Obrazki gdańskie” wydana przez Gdański Kantor Wydawniczy jest dostępna w gdańskich księgarniach oraz przez internet w sklepie portalu Gdańsk Strefa Prestiżu. Można tam również kupić gdańskie kalendarze z dawnymi zdjęciami Oliwy i Wrzeszcza.

Za: https://radiogdansk.pl/kultura-i-rozrywka/item/70216-obrazki-gdanskie-jedna-z-najpopularniejszych-gdanskich-ksiazek-w-wolnym-miescie-gdansku-po-raz-pierwszy-po-polsku