W ostatnim tygodniu października rumska biblioteka finalizowała realizację projektu „Z kamerą wśród książek. Literatura w obiektywie nowych technologii”, którego istotnym elementem była współpraca z międzynarodowym Booktrailer Film Festival. Z Podhala do Rumi przyjechała koordynatorka festiwalu dr Anna Miśkowiec, która wspólnie ze swoimi uczennicami zaprezentowała koncepcje konkursu i zainspirowała rumską młodzież do tworzenia własnych booktrailerów, czyli krótkich filmów reklamujących treść książki.

Do projektu zaproszeni zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi. Mieli okazję dowiedzieć się jak zrobić booktrailer i wysłać go na konkurs. Uczestniczyli ponadto w profesjonalnych warsztatach filmowych, które poprowadzili doświadczeni twórcy i reżyserzy z Domu Filmowego w Gdyni: Paulina Pohl oraz Kryspin Pluta. Poznając tajniki pracy na planie filmowym twórczo działali w przestrzeni Stacji Kultura  i przygotowywali  filmową zapowiedź Romea i Julii. Natomiast pod kierunkiem  dr Anny Miśkowiec opracowywali koncepcję booktrailera poświęconego opowiadaniu Olgi Tokarczuk pt. „Profesor Andrews w Warszawie”.    

To był wspaniały, twórczy i ekscytujący czas. Poznaliśmy fantastycznych ludzi. Chcemy dalej działać i się rozwijać. Mamy ambitny plan, aby dokończyć realizację filmu, wysłać go na konkurs i pojechać do Włoch na galę finałową.” – podsumowuje młodzież. 

Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Organizatorem eliminacji ogólnopolskich jest II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu. Prace oceniane są przez grono specjalistów z dziedziny nauki i sztuki, świata filmu i literatury, nowoczesnego nauczania, mediów i komunikacji. Najlepsze kierowane są do międzynarodowego finału konkursu we Włoszech

W ramach projektu „Z kamerą wśród książek ” odbyły się ponadto warsztaty animacji poklatkowej, spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, warsztaty kreatywne i terenowa gra mobilna.  Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Materiał nadesłany, za: Stacja Kultury