Termin: 8.12.2021, godz. 18.00
Miejsce: Stacja Kultura w Rumi
Wstęp wolny

Termin: 9.12.2021, godz. 18.00
Miejsce: Książnica profesora Gerarda Labudy
Wstęp wolny

Chcesz mieć wpływ na ostateczny kształt spektaklu o Kaszubszczyźnie? Co powinno się w nim znaleźć koniecznie? Przyjdź i zabierz głos!

Fundacja Pomysłodalnia zaprasza na czytanie pierwszej wersji scenariusza i prezentację scenorysu spektaklu „Kaszubski kosmos” w ramach projektu „Téater Kaszëbë: przërëchtowanié / Teatr Kaszuby: przygotowanie”.

Na projekt składa się ciąg działań (rozmowy, konsultacje, kwerendy muzealne i etnograficzne, research internetowy), które w I etapie mają doprowadzają do finału w postaci publicznego czytania performatywnego+ (czytanie, wizualizacja, debata), które jest niezbędne przy tak nietypowym projekcie (ukazanie kaszubskości w kwalifikowanym artystycznie spektaklu/widowisku teatralnym w konwencji nowego teatru).

Fundacja Pomysłodalnia od lat specjalizuje się w produkcji dedykowanych spektakli teatralnych i działaniach na rzecz społeczności lokalnej (zob. szczegóły na pomyslodalnia.pl). Spektakularnym przykładem efektywności tych działań może być Kaszubska Nagroda Literacka, do której powstania przyczynił się bardzo konkretny lobbing naszej fundacji. Z połączenia tych dwóch aktywności i efektów dotychczasowych działań powstał pomysł stworzenia spektaklu teatralnego, który zaprezentuje bogactwo i niezwykłość kultury kaszubskiej w formie dotychczas niespotykanej. Inspiracją i klamrą wizualną spektaklu jest twórczość Józefa Chełmowskiego.

To artystyczne widowisko, do którego będą zaproszeni artyści kaszubscy i pomorscy z różnych miejsc i dziedzin. Widowisko, które z jednej strony będzie wizytówką naszego regionu, a z drugiej będzie miało wymiar artystyczny uprawniający do obecności na przeglądach oraz festiwalach teatralnych i kulturowych także poza Kaszubszczyzną. Wyjątkowość konceptu wymusza szczególne podejście do projektu. Został on rozłożony na dwa etapy. Pierwszy, w roku 2021, to przygotowanie, które obejmuje: szerokie konsultacje na całej Kaszubszczyźnie i głęboki research tematyczny, stworzenie na tej bazie scenariusza i scenorysu (scenariusza obrazkowego), publiczne przedstawienie efektu prac w postaci otwartego czytania performatywnego z prezentacją wizualizacji i spotkaniem/debatą po prezentacji.

Drugi etap, z którym powiązany będzie osobny mechanizm finansowy, to produkcja i prezentacja wieloobsadowego spektaklu plenerowego (planowany termin premiery: lipiec-wrzesień 2022 r.). Aby tak ambitne założenia doprowadziły do sukcesu, potrzebny jest długi proces, w który mogą się zaangażować wszyscy chętni, którzy chcą mieć wpływ na ostateczny kształt spektaklu – umożliwi to otwartość i transparentność działań. Dlatego do udziału w czytaniu i dyskusji zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w czytaniu. To także forma konsultacji społecznych w ważnej, wg nas, sprawie.

Karol Formela (scenorys)

Artysta interdyscyplinarny, kulturoznawca, projektant graficzny oraz pedagog sztuk plastycznych. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom sztuk plastycznych obronił w Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku dr hab. Anny Tyczyńskiej.  Z wyróżnieniem ukończył Pomorską Wyższą Szkołę Humanistyczną na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Grafika i Reklama. Przez lata zajmował się działalnością wystawiennicza jako kustosz plenerów oraz kurator licznych wystaw w galerii Filharmonii Kaszubskiej. Współzałożyciel działającego w latach 2005-2015 Teatru Teorikon oraz obecnie tworzonego Teatru Form. Zajmuje się zarówno sztukami wizualnymi jak i teatralnymi.

Adam Hebel (czytanie)

Dziennikarz, komik, pisarz, aktor. Założyciel i kierownik Teatru Zymk. Scenarzysta, autor „Ścinania Kani”, „Nie żëc, nie ùmiérac”. Współzałożyciel Kabaretu Kùńda, wieloletniego uczestnika Biesiady Kabaretowej Bëlny Wic. Koordynator przeglądu teatrów ulicznych Wekwizer. Organizator i dyrektor artystyczny przeglądu Stand up „Szpòrt na żokach”. Twórca, scenarzysta i reżyser programu „Gôdómë pò kaszëbskù” w Twojej Telewizji Morskiej. Twórca audycji Wikeńd Fùl Gãbą w Radio Kaszëbë. Obecnie współpracuje z Radiem Gdańsk, miesięcznikiem Pomerania, Dziennikiem Bałtyckim i Gazetą Świętojańską. Wystąpił w pierwszej na świecie kaszubskojęzycznej Operze „Rebeka” (2014).

Piotr Wyszomirski (reżyseria, scenariusz)

Krytyk i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych wystawianych i nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Prawdziwa historia śmiechu”, „Ostatnia wieczerza”, „Slavery still exists”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Oczyszczony”, „Bigbit”, „Nasza bajka”, „Bronisław Piłsudski Was Here”). Recenzent teatralny, filmowy i muzyczny, felietonista. Redaktor naczelny Gazety Świętojańskiej online, stypendysta i laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego, stypendysta ministra KiDN. Autor kilkuset artykułów (recenzji, felietonów, opinii) publikowanych na łamach czasopism i wortali internetowych („Gazeta Świętojańska online”, „Teatr”, eteatr.pl, teatry.art.pl, teatrdlawas.pl i wiele innych), redaktor wortalu Pomorze Kultury, aktywista Fundacji Pomysłodalnia. Pomysłodawca i koordynator wielu akcji i projektów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. „Teatr jest nasz” i „Teatr na nowe czasy”, Kongres Kultury Pomorskiej). Moderator i prowadzący wielu debat i dyskusji, uczestnik „Debaty o kulturze” w Radio Gdańsk (od 2014 r.).

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rumi i Starostwa Powiatowego w Wejherowie.