Zapisz się na warsztat dla blogerów i krytyków „Gdynia pisze”

Na dniach rozpoczynają się Dni Nagrody Literackiej Gdynia, co ucieszy niejednego mola książkowego. Wydarzenie dotyczy również blogerów i krytyków, dla których przygotowano warsztaty „Gdynia pisze”. Zajęcia odbędą się w dniach 1-2 września. Zapisy nadal trwają.
 

Nagroda Literacka Gdynia traktuje reportaż literacki bardzo poważnie i z powodzeniem wpisuje go w kategorię eseju, co stawia go obok wyróżnionych: powieści, poezji i przekładu na język polski. Przykładem może być laureat Michał Książek, nagrodzony za „Drogę 816” i nominowani w poprzednich latach, czyli Filip Springer i Jacek Hugo-Bader.

Warsztaty „Gdynia pisze” skoncentrują się na tym, jak pisać o reportażu jako o literaturze, a nie tylko relacjonując konkretne zdarzenia. Podczas zajęć praktycznych Paulina Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga „Książki na ostro”) oraz Marcin Wilk (dziennikarz, autor bloga „Wyliczanka”) zwrócą uwagę na literacką i szeroko pojętą estetyczną stronę publikacji tekstu krytycznego w Internecie. Prowadzący przypomną najważniejsze elementy dobrze napisanej i zaprezentowanej recenzji/wywiadu/rekomendacji, a jako materiał posłużą wybrane reportaże z klasyki gatunku. Uczestnicy zobaczą także, jak „robi się” tekst ostry, krytyczny, wskazujący słabe strony reportażu, opierający się jednak na czymś innym niż negatywne emocje krytyka i recenzenta.

Zgłoszenia na warsztaty „Gdynia pisze”, należy przesyłać bezpośrednio na adres: paulinamalochleb@gmail.com lub marcyn.wilk@gmail.com.

 

Materiał nadesłany