15.12 Promocja „Prowincji” 4 (42)

Termin: 15.12.2020, godz. 18.00
Miejsce: FB Prowincji

Czterdziesta druga Prowincja

Tort na naszej okładce, autorstwa Mariusza Stawarskiego, nie jest oczywiście przypadkowy, bo nadal świętujemy dziesięciolecie istnienia naszego kwartalnika i zapraszamy Czytelników do współświętowania. Dziś możemy to robić czytając kwartalnik, a celebrację odłożymy na lepsze czasy.

W dziale poetyckim nieco redakcyjnej autopromocji. Bo właśnie w grudniu tego roku mija 45. lat od poetyckiego debiutu Janusza Ryszkowskiego. Zadebiutował wówczas w ogólnopolskim Miesięczniku Literackim Młodych „Nowym Wyrazie”, a wydarzeniu temu patronował znany już wówczas poeta Krzysztof Karasek, pochodzący z Kwidzyna. Ponadto swoje wiersze prezentują Andrzej Wojciechowski z Olsztyna i Adam Wierzbicki z Dłużka w województwie lubuskim. Andrzej C. Leszczyński tym razem o ciszy, milczeniu, ale i o hałasie. Wszystko to dziś ważne i na czasie. A Piotr Napiwodzki wraca do źródeł naszych redakcyjnych fascynacji menonickim dziedzictwem czyli do twórcy tego religijnego odłamu Menno Simonsa.

Porozmawiamy także o najnowszym tomie Biblioteki Prowincji czyli książce Piotra Napiwodzkiego „Małe obrazki, proste scenki. Powiślańskim szlakiem Wilhelma z Modeny i losy całkiem współczesnych osadników”.

Fragmenty historyczne książki były prezentowane na łamach naszego kwartalnika, współczesne są całkiem nowe i tak powstała ta oryginalna książka naszego redakcyjnego kolegi. Jeden narrator dwa światy. Pierwszy średniowieczny, drugi współczesny. Oba łączy wspólna nić-to nowe osadnictwo. Wilhelm z Modeny wraz z innymi współbraćmi kontynuuje chrześcijańską misję wśród pogańskich Prusów, współczesny malarz Andrzej ucieka (z ukochaną) z wielkiego miasta by osiedlić się na nieznanej, nieco odludnej północy, z misją sztuki. Rysunek na okładce autorstwa żony autora Agnieszki Rutki-Napiwodzkiej.

W części prozatorskiej wyjątkowy gość Paweł Huelle, z krótkim opowiadaniem „Tarda”. Jego obecność wynika przede wszystkim z faktu, że właśnie po dłuższej przerwie opublikował nowy tom opowiadań pod tytułem „Talita”. Pisze o tym szerzej w bardzo osobistej recenzji Andrzej Kasperek. Piotr Podlewski od dłuższego czasu z drobnych informacji zebranych w archiwach, starych gazetach, a przede wszystkim w terenie, zaglądając w miejsca, których inni nie dostrzegają, zbiera kawałki lokalnej historii i układa w interesującą całość. W przyszłym roku będzie z tych opowieści kolejny, ciekawy tom Biblioteki Prowincji. Grażyna Nawrolska archeologicznie o bursztynie, Ryszard Rząd przybliża okołomalborskie historyjki, a Wiesław Olszewski przypomina wydarzenie sprzed 90. lat znad granicy polsko-niemieckiej w Opaleniu, o którym przed laty pisał także Melchior Wańkowicz.

Bogata część wspomnieniowa – dalszy ciąg dramatycznych przeżyć Anny Kopisto, myśliwskie wspominki Franciszka Baumgarta, odnalezione przez Zbigniewa Zwolenkiewicza i dobre słowo Andrzeja Lubińskiego o zmarłym niedawno Januszu Namenaniku, współpracującym przez wiele lat z „Prowincją”, fizyku z wykształcenie, a historyku z pasji.

W Galerii Prowincji tym razem Dominik Żyłowski, fotografik z Elbląga, ze swoimi pandemicznymi refleksjami. Jedno z jego zdjęć trafiło na światową wystawę: #ICPConcerned Global Images for Global Crisis w Nowym Jorku. No i z różnych stron Polski i świata, jak zwykle w formie – Krzysztof Czyżewski, Paweł Zbierski i Radek Wiśniewski.

Czasy pandemii nie są najlepsze dla artystów. Życie twórcze przeniosło się do internetu, ale nasz redakcyjny meloman Wacław Bielecki bez przerwy znajduje kolejne dowody na istnienie życia artystycznego.

W „Magicznej prowincji” Dorota i Jarosław Kowalscy, debiutujący w „Prowincji”, autorzy ciekawego bloga „Szalone walizki”, przenoszą nas w świat mazurskich ostępów, gdzie kiedyś słychać było sapanie ciężkich lokomotyw, po których jedynym śladem obecności są zarośnięte torowiska i unikatowe wiadukty przywodzące na myśl rzymskie akwedukty.
Redakcja