8/10/11.11 Jesienna promocja „Prowincji” w Sztumie, Nowym Dworze Gdańskim, Mikołajkach Pomorskich

Termin Sztum: 8.11.2021, godz. 17.00
Miejsce: sala czekoladowa Sztumskiego Centrum Kultury

Termin Nowy Dwór Gdański: 10.11.2021, godz. 17.00
Miejsce: Sala Kina za Rogiem

Termin Mikołajki Pomorskie: 11.11.2021, godz. 14.00
Miejsce: Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Mikołajkach Pomorskich

Spotkania promocyjne 44 i 45 numeru Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław.

Czterdziesta czwarta Prowincja
Nie do końca zamierzenie, ale okładka Mariusza Stawarskiego doskonale wpisuje się w naszą prowincjonalną rzeczywistość. Po kilku latach oczekiwań zakończył się bowiem remont drogi kolejowej na trasie Malbork–Kwidzyn, dzięki której szybkie pociągi powiozą nas w metropolitalne przestrzenie.
Poetycko przypomina się Dominika Lewicka-Klucznik i Janusz Ryszkowski, a w prozie Michał Majewski z fragmentem swojej nowej książki oraz Grzegorz Daszewski.
Andrzej C. Leszczyński o perypetiach ze słowami i ich znaczeniami, na przykładzie manipulacji. Z przyjemnością publikujemy laudację Tadeusza Aziewicza na cześć naszego redakcyjnego kolegi Krzysztofa Czyżewskiego z okazji przyznania mu Nagrody Obojga Narodów. Jesteśmy dumni i gratulujemy.
Piórem Jeana Rappa (w tłumaczeniu Piotra Napiwodzkiego) oraz Piotra Zawady wracamy do czasów napoleońskich. Radek Kubus o strzygach i upiorach w świetle badań archeologicznych, a Grażyna Nawrolska z tej samej perspektywy o herbacie. Ryszard Rząd nie tylko o ostach malborskich i tczewskich, a Adam Langowski w drugiej części swej opowieści wraca do czasów zaborów i powiślańskich korespondentów „Małego Polaka” w Niemczech. Janusz Ryszkowski kontynuuje swoją opowieść o Antonim Donimirskim, a Andrzej Kasperek o wyjątkowym domu kultury w Nowym Dworze Gdańskim, a także o tajemnicach maszyny do pisania Agnieszki Osieckiej.
Beata Grudziecka o historycznych flizach w domach żuławskich oraz o tworzonych przez siebie współczesnych flizach. Bartosz Marguardt o oryginalnych działaniach w Cieszymowie, gdzie wspólnymi siłami buduje się lokalną tożsamość. O powiślańskiej tożsamości pisze także Tomasz Luterek oraz Magdalena Grodecka, która wspólnie z kulturoznawcami pracuje między innymi nad logotypem Powiśla i zaprasza na sierpniowy Festiwal Czterech Kultur w Dzierzgoniu.
Swoje opowieści kontynuują także nasi goście – Krzysztof Czyżewski z Sejn, Paweł Zbierski z Katalonii, Radek Wiśniewski z Kiełczowa, a także Piotr Opacian podglądając perkozy, a także relacjonując wyprawę na syberyjski Oleniok.
Wacław Bielecki szuka muzyki w internecie, Agnieszka Rutka-Napiwodzka rozmawia z Agnieszką Charycką, sztumianką, która ze swoją polsko-chilijską rodziną szuka relaksu na Powiślu, a Leszek Sarnowski kontynuuje swój dziennik z czasów zarazy.
Mamy nadzieję, że uda nam się w końcu spotkać w realu, choć niepokojąco brzmią zapowiedzi kolejnej fali pandemii. Zachowujmy zatem dystans, szczepmy się, by było nam nawzajem bezpiecznie. Bądźcie zdrowi i czytajcie Prowincję.
Redakcja

Czterdziesta piąta Prowincja
Jesień idzie, więc na czytanie więcej czasu i do lektury Prowincji, jak co kwartał, zachęcamy. Przygotowaliśmy dla Państwa kolejną dawkę opowieści nie tylko powiślańsko-żuławskich. Bo Paweł Zbierski po raz kolejny śle nam wieści z Katalonii i Paryża, Marek Suchar z Jerozolimy, Krzysztof Czyżewski z Sejn i innych stron świata, a Beata i Piotr Baranowiczowie wiodą nas po Europie śladami Wikingów.
W świat swojej poetyckiej wyobraźni wprowadza nas Bogumiła Salmonowicz i Wiesław Leszczyński, który także prezentuje swoje wyjątkowe zdjęcia z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Radosław Wiśniewski w kolejnych Listach do Tymoteusza rozmawia ze swoim synem o zabijaniu, niepodległości i zmartwychwstaniu.
Andrzej C. Leszczyński o różnych formach rytuału ucztowania, ale i fatalnych skutkach obżarstwa. Halina Cieplińska tłumaczka, propagatorka i popularyzatorka twórczości amerykańskiego myśliciela i moralisty Henry’ego Davida Thoreau, w pięćdziesięciolecie Jego obecności w polskim przekładzie.
I jak zwykle spora dawka historii. Piotr Zawada kontynuuje swoją opowieść o epoce napoleońskiej, tym razem o służbie zaopatrzeniowej wielkiej armii w kampanii 1806-1807. Radosław Kubus z kolei o pomocy dla zalanych Żuław w 1837 roku. Wiesław Olszewski opisuje losy powstańców listopadowych, którzy po klęsce powstania trafili między innymi w okolice Elbląga, Kwidzyna i Malborka. Johann Peter Wiebe, potomek żuławskich mennonitow, który aktywnie włącza się w zachowanie pamięci o tej społeczności w Polsce, przypomina losy mennonickiej wspólnoty religijnej w Miłoradzu. Marcin Ślaski kreśli portret sztumskiego Urzędu Bezpieczeństwa w latach pięćdziesiątych. Kolejne historie nie tylko malborksie kreśli Ryszard Rząd, tym razem o zapomnianych Borówkach.
Wędrówki po prowincji to kolejny odcinek opowieści-eseji Janusza Donimirskiego o Auguście Donimirskim z Buchwałdu, tym razem o jego wyjątkowych upodobaniach kulinarnych. O świętym Mikołaju, zacnym plebanie, Ukraińcach i kajakach z Cyganka pod Nowym Dworem Gdańskim pisze nasz żuławski redaktor Andrzej Kasperek. Nasz najmłodszy współpracownik Bartosz Marquardt skrupulatnie i z pasją opisuje losy swojej rodzinnej wsi Cieszymowo, w gminie Mikołajki Pomorskie, począwszy od najdawniejszych dziejów, przez czasy PGR-ów, po współczesne. Dr Radosław Bisku z UMK w Torunie inauguruje współpracę a naszym kwartalnikiem tekstem o Wincentym Zgliczyńskim, pedagogu, aktorze i poecie z Miłoradza.
Wacław Bielecki w kolejnym odcinków swoich muzycznych peregrynacji opisuje koncerty wirtualne i w końcu odbywane w realu.
Galerię żuławską prezentującą wyjątkowych samorządowców inauguruje Andrzej Kasperek. Pierwszym goście jego opowieści jest Jacek Michalski, wieloletni burmistrz Nowego dworu Gdańskiego.
Życzymy ciekawej lektury, jesiennej zadumy i zdrowia.
Redakcja