7.10 Festiwal Literatury dla Dzieci w Stacji Kultura

Rumska biblioteka włączyła się w jeden z największych w Polsce festiwali literatury dziecięcej – Festiwal Literatury dla Dzieci. W 2021 roku odbędzie się jego ósma edycja pod hasłem: Palce lizać!  W ramach wydarzenia Stację Kultura odwiedzą: Marcin Szczygielski – autor książek dla dzieci i młodzieży oraz Joanna Czaplewska – ilustratorka i graficzka.

Marcin Szczygielski spotka się z młodymi czytelnikami w Stacji Kultura 7 października o godz. 9:00. Spotkanie poświęcone będzie książce „Oczy Michaliny”, która nominowana została do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Nie wszystko co widzi Michalina jest prawdziwe, a nie wszystko co jest nieprawdziwe jest bezpieczne… Autor zabierze uczestników w świat niesamowitej dziewczynki, która na co dzień widzi rzeczy niezwykłe, o czym jednak nie mówi dorosłym – nie uwierzyliby jej.

Joanna Czaplewska poprowadzi warsztaty ilustratorskie pt. ”Faraonki, czarownice, sufrażystki czyli brakująca połowa dziejów”.

Dlaczego wierzono w boginie? Z czego lekarki wytwarzały leki? Jaka była egipska moda i kim były kapłanki? – odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą uczestnicy warsztatów, które odbędą się 7 października o godz. 10:30.

Szczegółowe informacje i zapisy: promocja@bibliotekarumia.pl
Program festiwalu: https://fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy/

Marcin Szczygielski
Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” (za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Laureat Nagrody Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku PS IBBY otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „Serce Neftydy” (2017). Laureat prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za „Klątwę dziewiątych urodzin”. Dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2018 i 2019).

Joanna Czaplewska
Projektantka graficzna i ilustratorka. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass”, która otrzymała wyróżnienie w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” (Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2017) , „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego” (Muzeum Miasta Gdyni, 2018), zeszytu aktywnościowego dla dzieci „Morze gier” (Muzeum Miasta Gdyni, 2017), „Dobra robota” (Wydawnictwo Adamada, 2019), „Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków” (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2019) oraz „Historia kobiet” (Muchomor, 2019).