Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają 9-11 czerwca 2022 na prawdziwe święto poezji oraz serię wyjątkowych wydarzeń.

Po raz siódmy odbędzie się w Gdańsku Festiwal Europejski Poeta Wolności i po raz siódmy podczas uroczystej gali zostanie wręczona Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.

Oficjalna strona festiwalu

Finalistkami i finalistami tegorocznej edycji są poeci, poetki oraz ich tłumacze i tłumaczki: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej, Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu Doroty Dobrew i Franciszka Nastulczyka.

Festiwalowi towarzyszyć będzie promocja wydanych przez Instytut Kultury Miejskiej pięciu tomów, które znalazły się w finale Nagrody:

· Luljeta Lleshanaku „Woda i węgiel”.
· Petr Hruška „Chcieliśmy się uratować”.
· Anja Golob „Didaskalia do oddechu”.
· Kateryna Kałytko „Nikt nas tu nie zna i my – nikogo”.
· Marianna Kijanowska „Babi Jar. Na głosy”.

Autorkami programu są Marta Dziewańska, Weronika Janeczko oraz Barbara Klicka. Obok spotkań autorskich w programie znajdą się m.in.: panele dyskusyjne, wykłady, wieczorne głośne czytania, spotkania muzyczne oraz interwencje artystyczne.

Gala wręczenia Nagrody w reżyserii Agaty Puszcz odbędzie się 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Laureatów Nagrody spośród finalistek i finalistów wyłoni Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem Jury jest Andrzej Jagodziński.

Nagroda jest przyznawana poecie lub poetce za najlepszy tom oraz jego tłumaczowi, tłumaczce lub tłumaczom.

Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności jest Miasto Gdańsk. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.