Termin: 25.03.2024, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak
autorka: Svenja Viola Bungarten | przekład: Iwona Nowacka | reżyseria: Dorota Androsz | obsada: Maciej Konopiński, Anna Kociarz, Karolina Kowalska, Krzysztof Matuszewski, Maja Miro, Magdalena Smuk, Marek Tynda | prowadzenie spotkania: Anna Jazgarska
Czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego. „Garland” to szalone i dowcipne połączenie czarnej komedii, dramatu o kryzysie klimatycznym, filmu drogi i wariacji na temat „Czarnoksiężnika z Oz”. Akcja sztuki toczy się w niedalekiej przyszłości; w efekcie zmian klimatycznych Europę ogarnia fala suszy i towarzyszących jej pożarów. Nastoletnia sierota Dorota Sturm chce zostać aktywistką, aby zawalczyć o przyszłość coraz bardziej niepewnego świata. Ciocia Em i Wujek Henry podpalają własną farmę, bo już tylko dzięki pieniądzom z ubezpieczenia mogą uniknąć bankructwa. Prezenterka radiowa Lorna Luft po paru dobach za mikrofonem marzy wyłącznie o odpoczynku. Reżyser filmów katastroficznych Salvatore Brandt aby się utrzymać musi dorabiać jako kierowca tira. Jego brat Gus – policjant – usiłuje odnaleźć Dorotę, podejrzaną o podpalenia. I wreszcie pojawia się podstarzała… Judy Garland, która prowadzi stację benzynową.
„Garland” z 2021 roku to błyskotliwa komedia, bogato czerpiąca z popkultury. Bohaterowie sztuki to albo osoby z życia Judy Garland, albo postacie z klasycznego filmu „Czarnoksiężnik z Oz”. Jednak daleko tej opowieści od eskapizmu: toczy się ona w rzeczywistości, w której katastrofa jest nie pojedynczym zdarzeniem, ale stanem permanentnym, a losy bohaterów determinowane są przez dwa kryzysy: klimatyczny i ekonomiczny. Czy mamy jakąkolwiek przyszłość świecie bez przyszłości?
Svenja Viola Bungarten jest jedną z najważniejszych niemieckich dramatopisarek młodego pokolenia. W 2016 za libretto „Post Nuclear Love” otrzymała nagrodę Berliner Opernpreis. Feministyczny horror „Maria Magda” (czytany w ramach PC Dramy w listopadzie 2021 roku, w reż. Doroty Androsz) otrzymała główną nagrodę prestiżowego Heidelberger Stückemarkt. „Garland” swoją prapremierę miał w teatrze w austriackim Grazu; obecnie z powodzeniem jest grany w wielu teatrach w Niemczech, m. in. w Dreźnie i Hanowerze.
Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Goethe-Institut.