27.01 Rozmowa o książce Yehudy Bauera „Przemyśleć zagładę”

Termin: 27.01.2020, godz. 18.00
Miejsce: Słupski Ośrodek Kultury
Wstęp wolny

Wpisując się w oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Ośrodek Teatralny RONDO zaprasza na rozmowę Agnieszki Haskiej i Jerzego Giebułtowskiego o książce Yehudy Bauera pt. „Przemyśleć zpomoagładę”

W przetłumaczonej na język polski przez Jerzego Giebułtowskiego książce „Przemyśleć Zagładę”, Yehuda Bauer, wybitny izraelski historyk argumentuje, że Zagładę można i należy zrozumieć, gdyż jest ona wydarzeniem ludzkim, w tym sensie, że dokonali go ludzie z powodów leżących w ludzkiej naturze i metodami wymyślonymi i zastosowanymi przez ludzi. Jakkolwiek trudne byłoby wyjaśnianie Zagłady, Bauer zachęca nas do odrzucenia wszelkich interpretacji lokujących ją poza sferą racjonalności, traktujących ją jako „niewytłumaczalną”, i zaprasza do przemyślenia tego bezprecedensowego wydarzenia w kategoriach historycznych.

Dr Agnieszka Haska – socjolożka i antropolożka kultury pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka m.in. książek: Jestem Żydem, chcę wejść, Hotel Polski w Warszawie 1943 (2006) oraz Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie (2018) oraz wielu artykułów poświęconej Zagładzie i pamięci o II wojnie światowej.

Yehuda Bauer (ur. 1926) – historyk, jeden z najwybitniejszych badaczy Zagłady. Obecnie profesor emeritus Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz doradca naukowy Instytutu Jad wa-Szem. Autor kilkudziesięciu książek i wielu artykułów, jeden z założycieli pisma „Holocaust and Genocide Studies”. Laureat wielu nagród i odznaczeń, członek Izraelskiej Akademii Nauk. Przemyśleć Zagładę to pierwsza książka Yehudy Bauera, która ukazuje się w języku polskim.

Tagi