Termin: 7.12.2023, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11
Wstęp wolny

Autorka tym razem kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Welewetka to opowieść o losie kaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, traktowanej podejrzliwie, wciąż poszukującej własnej tożsamości.

Spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz wokół najnowszej książki Welewetka. Jak znikają Kaszuby 

Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji. Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. „Nas”. Mówię tak od niedawna, może od roku. – mówi Stasia Budzisz.

Stasia Budzisz – niezależna reporterka, filmoznawczyni, tłumaczka, podkasterka specjalizująca się w krajach byłego bloku radzieckiego. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. Zajmuje się Kaukazem, Europą Wschodnią i Kaszubami. W 2019 roku zadebiutowała książką reporterską Pokazucha. Na gruzińskich zasadach. Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, uczestniczka projektu Światła Małego Miasta i współzałożycielka grupy reporterskiej Głośniej. Tworzy podkast Wydawnictwa Poznańskiego WPodcast oraz autorski podkast o Kaszubach Kaszëbskô Paradnica.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Welewetka. Jak znikają Kaszuby.   

Materiał nadesłany